04.08.2020

Muže zasaženého bleskem dnes lékaři FNO propustili domů

35 ti letého muže, kterého minulou neděli odpoledne zasáhl blesk, dnes propustili lékaři z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie domů. Muž je ve velmi dobrém zdravotním stavu a jeho další pobyt ve Fakultní nemocnici Ostrava už proto nebyl nutný.

Využiji této příležitosti, abych poděkoval kolegovi i náhodným kolemjdoucím, kteří mi poskytli první pomoc přímo na místě. Obrovský dík patří posádce vrtulníku a pak týmu Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO. To, že existuje popáleninové centrum jsem sice věděl, ale že jednou budu  jeho pacientem mě nikdy nenapadlo .  Cítím se výborně a uvědomuju si, že k rodině se mohu vrátit jen díky profesionálně poskytnuté pomoci“, uvedl při propuštění optimisticky naladěný muž.

Je to velmi vzácný případ. Řekl bych, že to byl souběh příznivých okolností jak přírodních, tak lidských. Pacienta jsme probudili 24 hodin po zásahu. Komunikoval, byl orientovaný a  proto jsme  jej mohli přeložit na standartní jednotku Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie“, uvedl prim. MUDr. Jan Jahoda z Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO.

Fakultní nemocnici Ostrava přijme ročně průměrně jednoho člověka, kterého zasáhl blesk. Většina z nich má trvalé následky.