28.01.2021

Termín PCR testu indikovaného lékařem si budou lidé od 1. února objednávat sami

Od února začne platit nový systém objednávání k provedení indikovaného testu na zjištění covid pozitivity metodou PCR. Zatímco nyní pacient s podezřením na koronavirus dostane datum a čas odběru přidělen, od 1. února 2021 si termín odběru zarezervuje sám. Nejdříve ale musí být ke stěru, stejně jako doposud, doporučen svým praktickým lékařem, případně hygienickou stanicí, kteří jej zavedou do národního systému a vystaví e-žádanku. Změna objednávání souvisí s napojením na celostátní rezervační systém.

Nový systém objednání má několik předností. „V prvé řadě se prodloužil čas, do kterého se mohou zájemci o test zaregistrovat. Zatímco doposud bylo možné provést registraci na další den do 12:00 hodin, od února se tato doba prodlužuje až do půlnoci,“ vysvětlil jednu z výrazných změn Ing. Patrik Kapias, MBA, koordinátor registrace žadatelů o testování ve FN Ostrava. Zároveň ale připomněl, že ještě před objednáním termínu stěru musí (stejně jako je tomu doposud) praktický lékař nebo hygienická stanice vystavit e-žádanku. Zájemce o provedení PCR testu se poté sám zaregistruje v systému Reservatic: https://reservatic.com/public_services/covid-centrum-fno.

screen-reservatic1

 

scree-reservatic

Existence e-žádanky bude ověřena na odběrovém místě, bez ní totiž nemůže být stěr bezplatně proveden. „Bez předchozí registrace praktickým lékařem nebo hygienou odběrové týmy v Covid centru FN Ostrava nikomu stěr zdarma opravdu provést nemohou. Tento výkon je hrazen ze zdravotního pojištění, a tudíž musí být indikován lékařem,“ upozornila doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, náměstkyně ředitele pro léčebnou péči FN Ostrava.

Pomocí registračního kalendáře Reservatic se k odběru již objednávají také lidé, kteří si vyšetření pomocí PCR testu chtějí uhradit sami, a rovněž ti, kteří mají zájem o provedení antigenního testu.U antigenního testu doporučení lékaře nutné není a za test se neplatí. Covid centrum FN Ostrava je i nadále v provozu každý den od 7 do 17 hodin. Odběrové týmy jsou připraveny provést až 1 000 PCR testů a 500 antigenních testů denně.


×
PředchozíDalší
Načítání