COVID centrum FN Ostrava pokořilo hranici 120 tisíc odebraných vzorků

Přesně před 10 měsíci začala FN Ostrava provádět testování na přítomnost koronaviru. Odběrové týmy od té doby pracují denně, včetně svátků i víkendů. Odebrané vzorky se odesílají ke zpracování metodou PCR, od poloviny prosince se v Covid centru provádějí denně i antigenní testy. K polovině ledna 2021 tady bylo odebráno celkem 121 221 vzorků.

IMG_5212

Covid centrum FN Ostrava má samostatný vjezd. Odběry vzorků ke zpracování metodou PCR jsou zde zájemcům prováděny v automobilu, kterým přijedou. Rekordní byl měsíc říjen, kdy k odběru přijelo na základě indikace praktickým lékařem, nebo hygienickou stanicí, 20 248 lidí a dalších 3 155 lidí si PCR test uhradilo samo. Od letošního roku se regulovaná cena za takovýto test snížila z 1 756 na 1 510 korun. „Ze statistik jednoznačně vyplývá, že razantní nárůst testování začal v průběhu září, kdy se počet lidí ve srovnání s prázdninovým srpnem více než zdvojnásobil. Pro zajímavost - v srpnu jsme provedli 4 460 testů a v září už 10 132. Aktuálně testujeme, pokud jde o metodu PCR, kolem 900 lidí denně,“ uvedla náměstkyně ředitele pro léčebnou péči doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA a připomněla, že FN Ostrava rovněž už od 16. 12. 2020 denně provádí i antigenní test. Toto bezplatné testování veřejnosti mělo původně skončit 15. 1. 2021, ale na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR pokračuje dále. Zájemci se musí objednat prostřednictvím formuláře, který je také na webu FN Ostrava (https://reservatic.com/cs/public_services/covid-centrum-fno).

Naše nemocnice garantuje, že denně provede 1 000 PCR testů a 500 testů antigenních.
V odběrovém týmu je celkově zapojeno přes 90 sester z 18 klinik, center a ústavů a dalších 14 lidí jsou laboranti, kteří vyhodnocují antigenní testy. Aktuálně tak zajišťuje denní provoz COVID centra kolem 15 lidí
,“ upřesnila situaci náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči PhDr. Andrea Polanská, MBA.

IMG_5811

Největší nápor lidí je mezi 7 – 11 a mezi 13 -15 hodinou. A nejvytíženějšími dny jsou úterý a středa. Sestry, které do centra docházejí, si velmi dobře uvědomují, že pro někoho může být odběr nepříjemná zkušenost a velmi se snaží, aby tomu tak nebylo. Naše odběrové týmy také dělají všechno pro to, aby byl provoz v Covid centru co nejplynulejší.

Zatímco počet provedených antigenních testů v posledních dnech mírně poklesl, kapacita PCR odběrů je ve FN Ostrava naplněna denně. Od 1. 12. 2020 do 10. 1. 2021 prošlo Covid centrem FN Ostrava celkem 37 891 lidí a ve 13 nejvytíženějších testovacích místech Moravskoslezského kraje dohromady 59 499 lidí.