08.06.2012

Světový den spirometrie

Fakultní nemocnice Ostrava se poprvé připojila ke Světovu dni spirometrie

V Ostravě dne 8. června 2012 - V roce 2010 byl v Moravskoslezském kraji podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) vůbec nejvyšší počet osob se zvýšeným rizikem TBC nebo plicní rakovinou! V celé republice bylo evidováno zhruba 177 tis. těchto osob, z toho 33 tis. jen v Moravskoslezském kraji, druhý v pořadí byl Ústecký kraj s 24 tis. osob. Nejméně těchto pacientů evidoval Liberecký kraj 4800. V přepočtu na 100 tis. obyvatel se náš kraj dostává s 2660 osobami na druhou pozici za kraj Ústecký (2877). Z těchto statistik také vyplývá, že nejrizikovější skupinou jsou silní kuřáci. Z 33 tis. rizikových pacientů v MSK bylo 22 tis. silných kuřáků.

„Kuřáci, a to nejen ti silní, by určitě měli minimálně jedenkrát ročně chodit preventivně na vyšetření spirometrem. Ten přesně změří kapacitu plic a průchodnost dýchacích cest. Přístroj pomáhá odhalit i některé nemoci plic a průdušek, například průduškové astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc," vysvětluje MUDr. Patrice Popelková, lékařka Kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí FNO. „I proto doporučujeme toto bezbolestné preventivní vyšetření, které je otázkou doslova pár minut i s administrativními formalitami, také lidem s dlouhodobým kašlem (delším než tři týdny), alergikům a lidem, kteří mají pocit, že se jim těžce dýchá."

Ročně provede Klinika tuberkulózy a respiračních nemoci FNO přibližně 6000 spirometrických vyšetření. „Tento počet se od roku 2007, kdy bylo pomocí spirometru vyšetřeno zhruba 5000 pacientů, pomalu zvyšoval. Nyní se ustálil na počtu kolem 6000 tisíc pacientů ročně. Zhruba jedna třetina těchto osob musí absolvovat doplňující vyšetření. Například v lednu letošního roku jsme provedli spirometrii 621 pacientům, z toho 168 lidí nemělo hodnoty v normě a muselo absolvovat další funkční vyšetření dýchacích cest, která nám poskytla podrobnější informace o plicních funkcích a stanovila přesně stupeň a typ ventilační poruchy," pokračuje MUDr. Popelková.

Spirometrie je u plicních nemocí jednou ze základních  vyšetřovacích metod, která může odhalit plicní onemocnění již v začátku. Proto se Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí FNO rozhodla pod záštitou České pneumologické a ftizeologické společnosti poprvé připojit ke světovému Dni spirometrie, kterým Evropská plicní nadace při Evropské respirační společnosti vyhlásila 27.červen 2012. Den spirometrie v ostravské fakultní nemocnici proběhne již ve středu 13. června od 13 do 17 hodin na Klinice tuberkulózy a respiračních nemocí FNO, budova T. Každý návštěvník zde bude moci zcela bezplatně absolvovat jednoduché a bezbolestné vyšetření spirometrem. Trápí vás dlouhodobý kašel, jste alergik, kouříte nebo jen chcete mít jistotu, že máte plíce v pořádku? Pak právě pro vás je určen DEN SPIROMETRIE ve FNO!

Vyšetření trvá doslova pár sekund, takže neváhejte a nechejte se preventivně vyšetřit!

Kontakt: 597 372 523.