30.03.2023

Součástí Kardiologického dne FN Ostrava byly i přímé přenosy z katetrizačního sálu

Fakultní nemocnice Ostrava uspořádala už IV. Kardiologický den Interní a kardiologické kliniky. Cílem letošního ročníku kongresu bylo přiblížit diagnostické a léčebné postupy v kardiologii. Program v Clarion Congress Hotelu Ostrava zahrnoval celkem 16 přednášek, které vedly tuzemské špičky v oboru. Nechyběly ani 4 přímé přenosy z katetrizačního sálu.

Účastníci tak mohli živě sledovat například biopsii, tedy odběr vzorků z nitra srdce. Výkon i s výkladem provedl primář Oddělení kardiovaskulárního Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava MUDr. Marian Branny, Ph.D. Pacient byl po celou dobu výkonu při vědomí a s operatérem komunikoval. „Kromě toho jsme ukázali třeba i metodu TAVI, implantaci aortální chlopně, kterou jsme zjednodušili. Zjednodušení se týká zejména menší invazivity výkonu, nemocný je celou dobu při vědomí, v místním znecitlivění provedeme pouze dva vpichy do tepny a vložíme chlopeň. Zmenšili jsme počet personálu na sále, zjednodušili proceduru, což pro pacienta znamená větší komfort. Umožnila nám to inovace samotné chlopně i zaváděcího systému,“ popsal primář Branny. Výkon TAVI loni ve FN Ostrava podstoupilo 130 lidí.

Součástí nabitého programu byl i XVI. Kongres kardiologických sester. „Kardiologie je velmi živý obor a sestry nemůžou stagnovat. Jdeme ruku v ruce s novými výkony, postupy a farmakologickými přístupy. Je to nutnost. Jsem moc ráda, že se letos přihlásily i sestry ze Slovenska, takže jde vlastně o mezinárodní kongres, při kterém se naše spolupráce ještě prohloubila,“ doplnila hlavní organizátorka a vrchní sestra Oddělení kardiovaskulárního Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., a dodala, že sestry z jejího pracoviště připravily celkem 6 přednášek.

Čtvrtého ročníku Kardiologického dne se zúčastnilo 120 lékařů a 113 sester.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: https://youtu.be/wkXo-YVoj5M.