23.03.2023

FN Ostrava se stala součástí sítě světově certifikovaných center pro léčbu endometriózy

Centrum pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava získalo akreditaci udělenou společností EuroEndoCert, která má celosvětovou působnost. Gynekologové prokázali, že mají úspěšně odoperované a spokojené pacientky, a vybudovanou fungující síť spolupracujících odborníků z mnoha oborů.

V čele akreditační komise byl generální ředitel společnosti a světově respektovaný odborník na nemoc, kterou dnes trpí každá desátá žena, prof. Dr. Martin Sillem. „Velmi si vážím pochvalných slov, která zněla v průběhu akreditace z úst pana profesora. Rád bych připomněl, že závěrečnou zprávu komise projednala ještě další skupina odborníků. A až ta rozhodla, že pro udělení akreditace splňujeme všechna kritéria,“ uvedl MUDr. Jan Kümmel, zástupce přednosty Gynekologicko - porodnické kliniky a vedoucí lékař Centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy.

Doktor Kümmel zdůraznil, že v době založení centra, tedy v roce 2018, operovali ročně v průměru 50 žen. Loni už 91. „K operativnímu řešení přistupujeme až po vyčerpání konzervativních metod. Velmi často spolupracujeme s chirurgy, protože útvarem, který bolesti způsobuje, je zasaženo i střevo. S urology operujeme při komplikovaném postižení močovodů nebo při nefunkční ledvině, kterou je potřeba odstranit.“ Součástí týmu je i odborník na léčbu bolesti a další specialisti z oblasti radiologie, fyzioterapie, patologie, nutričního poradenství, ale také z centra reprodukční medicíny. Endometrióza totiž způsobuje velmi často i problémy s otěhotněním. A to byl případ i Venduly Malířové, která se o dítě snažila 7 let. „Vyměnila jsem gynekologa a ten mě odeslal k doktoru Kümmelovi. Prodělala jsem operaci, a dnes to už se synem Matyášem táhneme společně 13. měsíc,“ uvedla šťastná maminka.

Odborná ambulance pro léčbu endometriózy začala ve fakultní nemocnici fungovat už před deseti lety. „Akreditace potvrdila, že se péče o ženy s tímto velmi nevyzpytatelným onemocněním za tu dobu výrazně posunula. Věřím, že díky dokonalé spolupráci s obory napříč téměř celou fakultní nemocí zlepšíme kvalitu života stále většímu počtu žen,“ zhodnotil výsledky náročného akreditačního procesu přednosta Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA a dodal, že do Centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy se mohou ženy objednat i online na webu FN Ostrava.


×
PředchozíDalší
Načítání