Profesionální, lidská a vždy s úsměvem na rtech. Taková byla Bc. Mária Dobešová

I když svítí sluníčko, některé zprávy jako by přinesly studený vítr a mračna. K takovým patří i ta o úmrtí Bc. Márie Dobešové.

Usměvavá a vždy pozitivně naladěná žena, ochotná každému kdykoliv pomoci, tak ji budeme mít navždy uloženou v paměti.

Profesní dráha Bc. Márie Dobešové byla s Fakultní nemocnicí Ostrava spojena od ledna 1969 až do dubna 2017, kdy odešla do důchodu. Máša, jak jí všichni říkali, byla od roku 1993 hlavní sestrou nemocnice a od roku 1997 působila dvacet let ve funkci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. „Máša byla v našem oboru pojmem a měla obrovskou autoritu, uznávaly ji sestry v celé republice,“ s úctou vzpomíná na svou předchůdkyni PhDr. Andrea Polanská. „Byla velmi vstřícná novinkám a v oboru prosadila mnoho důležitých a přínosných změn. Máša žila nemocnicí a pro nemocnici. A hlavně měla ráda "své" sestry, z nichž většinu znala jménem. Vždy říkala: Já mám tak skvělé holky!“

Bc. Mária Dobešová byla za celoživotní dílo v ošetřovatelství oceněna titulem Sestra roku 2002. V roce 2008 získala na Gerontologických dnech Ostrava hlavní cenu v  zdravotnicko-sociální kategorii za trvalé prosazování nových přístupů v ošetřovatelské péči o seniory a za prosazování vzdělané nemocnice. O dva roky později se stala Sestrou Moravskoslezského kraje a byla oceněna cenou Moravskoslezského kraje za celoživotní dílo v ošetřovatelství. V roce 2016 převzala v kategorii celoživotní přínos prestižní ocenění Zaměstnanec roku, které uděluje Fakultní nemocnice Ostrava.

P4231634-BW