27.11.2018

FN Ostrava zavádí nové metody léčby inkontinence a častého močení

Specialisté z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava začali jako jedni z mála v republice provádět speciální zákroky, které mají vyřešit u mužů problémy s inkontinencí a u žen s častým močením. Obě metody jsou sice invazivní a je nutný zákrok v anestezii, ale poskytují naději na podstatné zlepšení stavu u i těch pacientů, u nichž selhává léčba pomocí léků.

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním. Podle posledních údajů žije u nás s touto diagnózou 57 600 mužů. Díky moderním metodám diagnostiky a léčby má naději na dlouhodobé přežití až 90% procent pacientů. Někteří z nich ale po ukončení léčby mohou trpět inkontinencí. Pomocí operačního zákroku je teď umí lékaři z Urologické kliniky FN Ostrava tohoto problému zbavit. Jedná se o voperování umělého svěrače močové trubice, který dokáže z velké části nahradit roli fyziologického svěrače.

“Celý silikonový systém je složený ze tří částí. Je uložený v těle a pacient o něm v podstatě neví. Systém zajišťuje udržení moči v močovém měchýři, pacient jej může jednoduše deaktivovat ve chvíli, když se potřebuje vymočit“, přiblížil ve stručnosti výjimečnou metodu přednosta Urologické kliniky docent Jan Krhut. V České republice tento zákrok provádí jen Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Brno.

Urologická klinika  FN Ostrava teď nově zavádí i metodu tzv. sakrální neurostimulace. Ta pomůže ženám, které trpí častým močením a unikáním moči při neodolatelném nucení na močení.

Některé ženy musí chodit na toaletu až 40 x denně a mnohdy jim unikne moč ještě předtím, než stačí na toaletu dojít. „U výrazného procenta žen jsme schopni toto řešit pomocí léků, ale některým pacientkám medikace nepomáhá. Nová metoda spočívá v tom, že do křížové kosti, kde jsou kořeny nervů řídících činnost močového měchýře, voperujeme generátor, který vydává impulsy a tím ovlivňuje činnost močového měchýře“, popisuje zákrok doc. Krhut.

Tento zákrok ženy častého chození na toaletu zbaví. Voperované zařízení pracuje v podstatě na podobném principu jako kardiostimulátor, který řídí chod srdce pomocí elektrických impulzů. Kromě FN Ostrava sakrální neurostimulaci provádí pouze pražská zdravotnická zařízení v Motole a v Thomayerově nemocnici.

 

{gallery}novinkytz/prostata{/gallery}


×
PředchozíDalší
Načítání