22.11.2018

V detašovaném pracovišti Krevního centra FNO v Avion Shopping Parku Ostrava se během tří let uskutečnilo více než 15 tisíc odběrů!

V pátek 23. listopadu uplynou tři roky od chvíle, kdy bylo v roce 2015 ve druhém podlaží nákupního centra ostravského Avion Shopping Parku otevřeno v blízkosti pánského koutku detašované odběrové pracoviště Krevního centra FNO. Touto netradiční cestou – vstupem do obchodního centra – se Krevní centrum FNO vydalo jako první v republice.

Naše rozhodnutí úzce souviselo se snahou vštěpovat veřejnosti myšlenku, že dárcovství je součástí běžného života, že do něj prostě patří stejně jako třeba nakupování. Proto jsme zamířili do Avionu, který denně navštěvují tisíce lidí z celého regionu. Svou přítomností tady dostáváme problematiku dárcovství do povědomí všech," říká doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., náměstkyně ředitele FNO pro léčebnou péči a primářka Krevního centra FNO, a konstatuje, že neobvyklý krok přinesl pozitivní výsledky. „Dárci – zejména ti z Hrabůvky, Dubiny a Zábřehu – jsou s lokalitou, jejímž bonusem je dostatek parkovacích míst, velmi spokojeni. Odráží se to i ve vysoké návštěvnosti. V našem detašovaném pracovišti se šesti odběrovými lůžky se od jeho otevření uskutečnilo už přes patnáct tisíc odběrů. Konkrétně 390 v roce 2015, 5 499 o rok později, 5 332 v roce 2017 a letos do 9. listopadu bylo provedeno 4 293 odběrů.“

Odběrové místo v ostravském obchodním centru Avion, které se soustřeďuje na odběr plazmy, je v provozu od pondělí do pátku od 9.30 do 18.30 hodin. Nastaveny jsou čtyři odběrové cykly dopoledne a čtyři odpoledne s polední pauzou. „Toto odběrové místo funguje formou objednávek v našem krevním centru na půdě fakultní nemocnice a je vymezeno pro dárce, kteří už prošli odběrem krve nebo dárcovským odběrem plazmy, takže mají status kvalifikovaného dárce. Je to proto, že nechceme slevit z vysoké úrovně odběru a zajištění naprosté bezpečnosti dárců ani z kvality vyráběných transfuzních přípravků tak, jak to naše nemocnice deklaruje," pokračuje docentka Čermáková.

Samotný odběr plazmy trvá zhruba 50 minut. Během té doby je dárci odebráno zhruba 650 až 800 ml plazmy.  Odběr je přitom limitován 25 l plazmy ročně. „Spotřeba plazmy neustále roste. Používáme ji v běžné klinické praxi, z hlediska spotřeby transfuzních přípravků jsou náročné například kardiochirurgické výkony nebo výkony v oblasti břicha a také některé složité porody. Kromě toho má fakultní nemocnice mnohá specifická pracoviště s velkými nároky na plazmu: traumatologické, onkologické, hematoonkologické a popáleninové centrum. Navíc jsme jako krizové centrum Ministerstva zdravotnictví ČR povinni udržovat stálou zásobu transfuzních přípravků minimálně pro potřebu moravskoslezského regionu," vysvětluje a připomíná, že ostravská fakultní nemocnice řešila krizové situace při hromadných neštěstích už třikrát: v roce 2008 šlo o vlakové neštěstí ve Studénce a srážku tramvají na trase Ostrava-Poruba – Vřesina a v roce 2015, tedy v roce otevření detašovaného pracoviště Krevního centra FNO v Avionu, o tragický střet Pendolina s nákladním vozem, opět v Studénce.

„Mnoho lidí si pod pojmem fakultní nemocnice představuje statickou, rigidní organizaci," uzavírá docentka Čermáková. „Tento názor veřejnosti se snažíme už delší dobu změnit. Nemocnice i její krevní centrum komunikují se svými příznivci na Facebooku, majitelé chytrých telefonů používat aplikaci pomáhající s orientací v areálu nemocnice a tak dále. Podobným krokem bylo také vybudování zmíněného odběrového místa mimo areál nemocnice. V Avionu jsme lidem blíž a navíc umožňujeme dárcům spojit čas, který stráví v krevním centru, s vyřízením osobních záležitostí a nákupy."