Prestižní Cenu Neuron získal vědec z Fakultní nemocnice Ostrava

Prestižní Cenu Neuron v oblasti medicíny převzal minulý týden RNDr. Michal Šimíček, Ph.D., z Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Stal se tak členem elitní skupiny osobností české vědy, do níž patří například plastický chirurg prof. MUDr. Bohdan Pomahač.

RNDr. Michal Šimíček, Ph.D., jenž rovněž úzce spolupracuje s vědci z Ostravské univerzity, byl oceněn za zkoumání procesů způsobujících zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci. V minulosti působil na prestižních zahraničních pracovištích v Belgii, Londýně a Cambridge, publikoval významné články v Nature a Science. Svou prací dokazuje, že špičkový biomedicínský výzkum lze dělat i v regionech, mimo etablovaná vědecká centra.

„V dnešním globalizovaném světě ani tolik nezáleží na tom, kde se člověk nachází, ale zejména s jakými lidmi spolupracuje. Měl jsem obrovské štěstí, že se nám podařilo v ostravské fakultní nemocnici sestavit skutečně špičkový vědecký tým, kdy řada kolegů k nám navíc přišla z věhlasných zahraničních pracovišť. Podpora naší výzkumné činnosti ze strany nemocnice je velmi významná a nadmíru si toho vážíme,“ říká RNDr. Michal Šimíček, Ph.D.

Na půdě FNO společně s týmem vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny. Oproti dosavadním postupům je léčba využívající modifikované imunitní buňky velmi bezpečná, extrémně účinná a navíc ji lze v průběhu vývoje nádoru přizpůsobovat tak, aby její účinek byl prakticky trvalý.

„V horizontu několika let plánujeme u některých projektů zahájit první klinické testování u pacientů s leukémií nebo mnohočetným myelomem. Zároveň bychom chtěli ve spolupráci s biomedicínským centrem zahájit produkci vlastních preparátů pro buněčné terapie,“ nastiňuje plány do budoucna RNDr. Michal Šimíček, Ph.D.

FNO by tak brzy mohla figurovat jako významné mezinárodní centrum pro tento typ léčby onkologických onemocnění.

SIMICEK