13.11.2019

První setkání rodičů předčasně narozených dětí se zdravotníky z Oddělení neonatologie bylo dojemné

Historicky první setkání rodičů předčasně narozených dětí s lékařkami a sestřičkami z Oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) se konalo o tomto víkendu ve Světě techniky ostravské Dolní oblasti Vítkovic. Zájem o akci předčil očekávání, když se 150 rodin z celé Moravy přijelo pochlubit svými ratolestmi a poděkovat těm, kteří se o ně v prvních dnech a týdnech jejich života starali.

V péči zdravotníků Oddělení neonatologie FNO je ročně okolo 500 předčasně narozených miminek. Dokáží doslova “vypiplat“ děti narozené už od 23.-24. týdne těhotenství nebo s porodní váhou i pod 500 gramů.

„Každé dítě je zázrak a tyto děti jsou zázrak dvojnásobný. Když si vzpomenu, jak ležely u nás v inkubátoru, a teď tady běhají, smějí se a dovádějí, dává to naší práci zase nový náboj,“ říká s dojetím primářka Oddělení neonatologie FNO MUDr. Hana Wiedermannová. 

Rodiče předčasně narozených dětí mají samozřejmě obavy, zda bude jejich dítě zdravé. A právě na tomto setkání se mohli na vlastní oči přesvědčit, že i z 500 gramů vážícího miminka vyroste zdravé a spokojené dítě. Na setkání přišlo i mnoho rodičů s dvojčaty, mezi návštěvníky byly i dvě rodiny s trojčaty.

Je to oslava obrovské bojovnosti a vůle těch našich  dětí a sdělení všem, kteří jsou teprve na těžkém startu do života se svým miminkem do dlaně, že to zvládnou!,“ povzbuzuje rodiče Kamila Juříčková z Nedoklubka, jedna z hlavních organizátorek akce.

nedoklubko2019

Na setkání byl i slavnostně pokřtěn Deník z inkubátoru. „Je to knížka, která našim rodičům dosud chyběla. Často jsem jim doporučovala, aby si vedli zápisky z období, kdy trávili se svým miminkem první dny u inkubátoru. Jednoho dne jsem zkusila dát těmto zápiskům podobu. Rodiče si zde mohou například zaznamenat, kdy si maminka poprvé přivinula na hruď své děťátko, ucítila vůni jeho vlásků a „klokánkovala“ nebo kdy jej prvně kojila,“ představila knížku její autorka Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra JIP Oddělení neonatologie FNO.

Rodičovská organizace Nedoklubko podporuje rodiny předčasně narozených dětí. Poskytuje rady, sdílí příběhy a zkušenosti. Předává víru a naději rodičům, aby věděli, na koho se obrátit, a že v tom nejsou sami. Nedoklubko spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů, pediatrů a dalších zdravotníků, čímž propojuje svět odborníků a rodičů, aby v péči o předčasně narozené děti působili jako jeden tým.


×
PředchozíDalší
Načítání