02.04.2010

Poradna České společnosti AIDS Pomoc

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je druhá česká anonymní bezplatná poradna České společnosti AIDS Pomoc

Lékaři varují: Lidé se přestávají viru HIV bát, počet nakažených stoupá!

Čas dovolených, letních radovánek a letních lásek je doslova za dveřmi. Romantická atmosféra západu slunce a vyhřáté mořské pláže… To dokáže s člověkem pořádně zamávat! Pak už je jen krůček k naprostému poblouznění a tzv. sexuálnímu „uklouznutí“. Nechráněný sex však může zanechat více, než jen nádherné vzpomínky, případně výčitky svědomí! Nechráněný pohlavní styk je totiž v současné době nejčastější příčinou nákazy viru HIV, a to spolu s infekčním užíváním drog.

V případě, že máte jakékoli pochybnosti, měli jste nechráněný pohlavní styk, použili infikovanou injekční stříkačku nebo máte jen tušení, že s vámi není vše v pořádku (chronický kašel, zvětšení lymfatických uzlin, nevysvětlitelné teploty či průjmy a častější infekční onemocnění jako např. zápal plic, septická onemocnění nebo dokonce bezdůvodné hubnutí), neváhejte a navštivte anonymní bezplatnou poradnu České společnosti AIDS Pomoc (ČSAP), která nově funguje v rámci kliniky Infekčního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě (v ČR jsou jen dvě poradny tohoto druhu – v Praze a ve  FNO).

„V rámci této poradny je zajištěno každý čtvrtek od 15 do 17 hodin nejen poradenství, ale také anonymní testování, které je zdarma, hradí je ČSAP,“ vysvětluje MUDr. Alena Zjevíková z AIDS centra kliniky Infekčního lékařství FNO. A dodává, že poradna poskytuje nezbytnou pomoc nejen dospělým, ale i mladistvým, kteří nemají odvahu se svěřit rodičům, případně tuší, že by s nimi rodiče do této poradny nešli. Ostravské AIDS centrum provozuje již zhruba dvacet let také poradnu pro prevenci HIV (AIDS) a zároveň pečuje o pacienty ve všech stádiích HIV infekce, včetně pokročilého stádia AIDS. „Všechny naše pacienty sledujeme, případně léčíme od prvního okamžiku. A protože ze zákona musí tito lidé oznámit praktickému lékaři, že jsou HIV pozitivní, a musejí být daleko více sledováni a testováni, nabízíme i převedení jejich zdravotní karty od praktického lékaře k nám. Pacienty se závažným průběhem HIV infekce pak v rámci kliniky i hospitalizujeme.“

Odborníci však varují - lidé se přestávají viru HIV bát! Starší lidé o tomto tématu mnohdy nechtějí ani slyšet a mladí nevěnují nebezpečí nákazy HIV takovou pozornost, jak by měli. „Naše centrum pořádá samozřejmě i přednášky o tomto onemocnění a prevenci, a to především na středních školách, kde se studenti o tuto problematiku sice živě zajímají, ale podle našich informací se často při pohlavním styku spoléhají jen na antikoncepční pilulky, které je ochrání před otěhotněním, před HIV však ne,“ pokračuje MUDr. Zjevíková. A tak není divu, že celosvětově lidí nakažených HIV infekcí přibývá. Jen v České republice bylo k 31. prosinci loňského roku podle informací ČSAP celkem 1344 HIV infekčních lidí, pokročilým stádiem AIDS trpělo k tomuto dni 292 lidí. Skutečná čísla jsou však jistě vyšší... „V ostravském AIDS centru jsme od roku 1990 léčili zhruba 120 pacientů s tímto onemocněním. Šestnáct lidí přitom na naší klinice na AIDS, případně na komplikace související s touto chorobou, zemřelo. V současné době sledujeme 80 lidí s HIV infekcí v různém stádiu, z nichž 49 musí pravidelně brát účinné léky, které nejsou bez vedlejších účinků. Pro představu, v roce 2007 nám přibylo 13 HIV infekčních lidí, v roce 2008 už 22 a v roce 2009 osmnáct. Počet nakažených stoupá. Naštěstí stoupá i zájem o testování. Zatímco v roce 2007 jsem provedli 88 testů, vloni jsme testovali 199 lidí,“ pokračuje MUDr. Zjevíková, podle níž by lidé neměli zanedbávat nejen samotnou prevenci onemocnění, ale v případě jakéhokoli rizika by se měli nechat testovat (nejdříve však dva měsíce po možném nakažení) . „Pokud zachytíme HIV v raném stádiu, jsou šance pacienta na dlouhý a relativně normální život velmi vysoké, samozřejmě při dodržování zdravého životního stylu a životosprávy. Čím později však pacient přijde, tím jsou jeho šance na kvalitní a dlouhodobější život nižší.“

Nejčastěji je HIV diagnostikováno u lidí ve věku mezi 25 až 34 lety, v posledních letech však přibývá nakažených i mezi mladými ve věku 15 až 19 let. Nejrizikovější skupinou jsou stále homosexuálové, promiskuitní lidé a uživatelé drog. Přibývá také lidí, kteří tzv. „šlápnou vedle“ jen jednou. Páry si od sebe chtějí odpočinout, vyrazí například na dovolenou každý zvlášť a tam prožijí jednorázový románek plný lásky, o němž se stálý partner neměl nikdy dozvědět... Po návratu domů však jinak relativně spokojeně žijící manželé zjistí, že jeden z nich je HIV infekční ( a to v tom lepším případě, kdy se „hříšník“ nechá včas otestovat). Nezapomínejte tedy ani v těch nejromantičtějších chvílích, že HIV je infekční a že „jen jednou“ bohužel k přenosu této zákeřné infekce stačí!

AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) byl poprvé diagnostikován v roce 1981 v USA. O dva roky později byl objeven původce tohoto onemocnění – virus HIV (Human Immunodeficiency Virus), který u člověka způsobuje ztrátu obranyschopnosti. Tento virus napadá v organismu zejména určitou skupinu bílých krvinek, T lymfocytů, v nichž se množí, později je i zabíjí a snižuje jak jejich funkčnost, tak jejich počet v těle napadeného člověka. Výrazný pokles počtu bílých krvinek, které hrají důležitou úlohu v obranyschopnosti lidského organismu, vede k selhávání imunity a rozvíjí se v onemocnění AIDS.


×
PředchozíDalší
Načítání