23.03.2010

Karcinom prostaty odhalí jednoduchý test

Odborníci Fakultní nemocnice Ostrava upozorňují na fakt, že karcinom prostaty může včas odhalit jednoduchý test

Vůbec nejčastější malignitou mužské populace v České republice je podle posledních údajů karcinom prostaty. Ročně je tento karcinom, který u mužů tvoří zhruba 10 procent všech malignit, diagnostikován zhruba u 5 tisíc českých pacientů. Dobrou zprávou však je, že karcinom prostaty lze, stejně jako karcinom rekta, včas odhalit jednoduchým testem ve stádiu, kdy je nádor lokalizován pouze na prostatu a kdy je onemocnění léčitelné a vyléčitelné.

„Jde o takzvaný test PSA, což je zkratka prostatického specifického antigenu, tedy bílkoviny produkované prostatou. Míra přítomnosti této bílkoviny v krvi udává míru pravděpodobnosti ohrožení prostaty zmíněným karcinomem. Čím vyšší je její hladina v krvi, tím větší je pravděpodobnost ohrožení,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D., primář Urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Test, který je hrazen zdravotními pojišťovnami, může při odběru krve provést buď obvodní lékař, nebo lékař v urologické ambulanci. Vlastně jde „pouze“ o to, aby muži projevili zájem o své zdraví... „Doporučujeme realizovat tento test u mužů ve věku kolem 50 let, případně ve věku kolem 40 let u těch, kteří mají rodinnou anamnézu pozitivní ve smyslu přítomnosti karcinomu prostaty v přímé linii, tzn. u otce nebo bratra. V tomto případě je totiž mnohem vyšší riziko, že kvůli rodinné zátěži mohou mít karcinom prostaty také oni,“ upozorňuje MUDr. Krhut. „V raném stadiu je karcinom prostaty dobře léčitelný. Problém však je v tom, že v počáteční fázi nádor nepůsobí pacientům bolest ani potíže, které provázejí například zvětšenou prostatu. To znamená, že nemají problém s obtížným močením ani se zpožďováním startu močení, močení neprovází tlak, neobtěžuje je pocit neúplného vyprázdnění nebo urgence při močení. Proto se počáteční fáze karcinomu špatně rozpoznává a pacienti v důsledku toho přicházejí k odborníkům pozdě. Možností, jak riziku předejít, je právě zmíněný test PSA.“

Pokud muž například kvůli rizikové anamnéze test absolvuje, lékaři z výsledku testu posoudí riziko rozvoje karcinomu a v případě potřeby doporučí opakování odběru, aby byla prověřena dynamika PSA. „Povědomí veřejnosti o možnosti absolvovat tento test je zatím relativně malé,“ konstatuje primář Urologického oddělení. „Díky testu PSA jsme však schopni zachytit včas více pacientů. Počet nově zjištěných případů karcinomu prostaty tedy neustále stoupá, ale počet lidí, kteří v souvislosti s tímto nádorem zemřou, zůstává stejný. To svědčí o prospěšnosti testu PSA a o tom, že více mužů přichází díky testu PSA ve stádiu, kdy lze karcinom prostaty léčit.“