08.10.2014

Ostravské traumatologické dny

Lékaři probírají na XI. Ostravských traumatologických dnech novinky z oboru

Ve dnech 11. a 12. 10. 2012 probíhá v Rožnově pod Radhoštěm již jedenáctý ročník mezinárodního kongresu Ostravských traumatologických dnů. V rámci přednášek, diskusí a workshopů zde zhruba 600 lékařů a sester probírá nejnovější trendy v oblasti úrazové chirurgie.

„Hlavním tématem je multioborová spolupráce při ošetřování polytraumat. Jde o co nejrychlejší zákrok ve prospěch záchrany lidského života," říká Doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc, primář Traumatologického centra Fakultní nemocnice v Ostravě a zároveň hlavní organizátor Ostravských traumatologických dnů. „Pracovní semináře s praktickou výukou jsou zaměřeny na navigaci v traumatologii," doplňuje doc. Pleva.

Těžké úrazy jsou v České republice hlavní příčinou úmrtí obyvatel do 40 let a v celé populaci jsou čtvrtou nejčastější příčinou smrti. Ročně je v České republice nutno ošetřit přibližně 10 000 těžkých úrazů, které sebou přinášejí nejen závažné zdravotní, ale i sociální a ekonomické problémy. Proto je v rámci Národního traumatologického programu České republiky zajišťováno ošetřování těchto závažných poranění v úrazových centrech, kde je poskytováno úplné mezioborové odborné ošetření.

Hlavním úkolem Traumatologického centra Fakultní nemocnice v Ostravě je zajištění ošetřování těžkých úrazů (polytraumat, mnohočetných poranění a těžkých monotraumat) pacientů z Moravskoslezského kraje. Úrazové centrum má k ošetřování těžkých úrazů nepřetržitě připraveno úrazové oddělení s akutním příjmem, který zabezpečuje plynulé navázání péče nemocniční na péči přednemocniční poskytovanou RZS a leteckou záchrannou službou, která zajišťuje přepravu těžce zraněných z rozsáhlého spádového území. Na příjmovou část navazuje diagnostický komplement a nepřetržitý provoz pohotovostních operačních sálů, které jsou moderně vybaveny k ošetřování dutinových i končetinových poranění,včetně zajištění aseptického prostředí na úrazovém operačním sále s laminárním prouděním vzduchu.