13.03.2018

Oční ambulance – den otevřených dveří

Myslete na svůj zrak a navštivte Den glaukomu ve Fakultní nemocnici Ostrava!
Tichý zloděj zraku

Ve čtvrtek 15. března se ve Fakultní nemocnici Ostrava uskuteční v čase od 12 do 15 hodin Den glaukomu. Oční klinika FNO se u příležitosti Světového dne zeleného zákalu chce soustředit na osvětu

a prevenci a seznámit veřejnost s tímto onemocněním, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu, a kvůli kterému ve světě osleplo už zhruba 4,5 milionu lidí. Tento počet by měl podle odhadů do roku 2020 stoupnout na více než 11 milionů.

„Jak je ze statistických údajů patrné, glaukom rozhodně není onemocnění, které je radno podceňovat. Zelený zákal je totiž příčinou zhruba deseti procent ze všech případů oslepnutí. Navíc postupuje velice plíživě, takže bez odborného vyšetření člověk dlouho nepozná, že má problém. Dá se říci, že glaukom je tichý zloděj zraku. Když si člověk všimne, že má zelený zákal, je už pozdě. Proto je prevence tak důležitá," apeluje na obezřetnost a předvídavost veřejnosti MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., přednosta Oční kliniky FNO, a zve na Den glaukomu, kdy se budou příchozí moci seznámit s prostorami kliniky i se specifickými vyšetřeními nutnými pro diagnostiku zeleného zákalu. „Rovněž budou moci absolvovat i screeningové vyšetření a nechat si změřit nitrooční tlak. Pokud je zvýšený, představuje největší riziko pro vznik zeleného zákalu," pokračuje přednosta kliniky a dodává, že pokud se u některého z návštěvníků prokáže podezření na zelený zákal, budou následně provedena i další specializovaná vyšetření. „Je nezbytné, aby lidé po čtyřicátém roce věku pravidelně preventivně navštěvovali očního lékaře a nechali si primárně screeningově vyšetřit nitrooční tlak a zorné pole, případně kontrastní citlivost a barvocit," zdůrazňuje.

Glaukom se v časných stádiích projevuje zejména tak, že začíná omezovat zorné pole, které se postupně zužuje. „Zpočátku si toho nemocný nemusí vůbec všimnout, protože zmíněný proces probíhá pomalu, v řadě měsíců i let. Zrádné je i to, že na rozdíl od jiných očních chorob je až do pozdních stádií zachována nezměněná centrální zraková ostrost. To znamená, že nemocní přečtou text v dálce, ale ztrácejí periferní vidění. Toho si všimnou často až ve chvíli, kdy se jim stane nějaká nepříjemnost, například při řízení auta, nebo to zjistí odborník právě až při speciálním vyšetření," obeznamuje MUDr. Němčanský se zákeřností tohoto onemocnění a upozorňuje, že změny, k nimž kvůli glaukomu dojde, jsou nevratné. „Pokud zelený zákal zachytíme až ve stadiu, kdy už je poškozené zorné pole, došlo k nevratné poruše zrakového nervu a atrofii a řada důležitých sítnicových buněk a neuronů už je zničena, můžeme stav nemocného pouze stabilizovat, zabránit dalšímu zhoršování. Ale když glaukom zachytíme včas, prognóza je velice dobrá. Jsme schopni jej léčit a zabránit ztrátě zraku. Hlavním terapeutickým cílem je přitom ovlivnění nitroočního tlaku, takže u většiny nemocných postačuje léčba prostřednictvím kapek. Využít ale můžeme i jiné medikamenty, případně aplikovat laserovou léčbu a léčbu operační. Existují ovšem také speciální typy glaukomů, například vrozené vývojové glaukomy, kde prognóza není tak dobrá. I proto je tak důležité, aby lidé svému zraku věnovali pozornost a nezapomínali na prevenci," opětovně zve na Den glaukomu MUDr. Jan Němčanský, Ph.D.


×
PředchozíDalší
Načítání