28.04.2022

Neurolog FN Ostrava Ondřej Volný úspěšně habilitoval. Titul docenta neurologie získal v pouhých 35 letech

Doc. MUDr. Ondřej Volný, Ph.D., FESO, lékař JIP a Iktového centra Neurologické kliniky FN Ostrava úspěšně habilitoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Teprve 35letý specialista na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod se tak stal nejmladším nositelem tohoto akademického titulu v oboru neurologie v České republice.

Svůj habilitační proces jsem v podstatě začal už v průběhu studia medicíny, kdy jsem si všechny zajímavé poznatky z mých nočních služeb ukládal do jednoho souboru. A pokračoval jsem v tom i během svého studijního pobytu v rámci Calgary Stroke Programu, který patří k nejprestižnějším výzkumným a klinickým pracovištím na světě v oblasti cévních mozkových příhod,“ přiblížil své vědecké začátky docent Volný. 

K habilitačnímu řízení se přihlásil loni v únoru. Práce, která musela být podle pravidel Masarykovy univerzity napsána v angličtině, má celkem 125 stran. „Shrnul jsem v ní poznatky z mých čtyř již ukončených studií, i všechny poznatky, které jsem za 10 let své lékařské a výzkumné praxe načerpal. Popsal jsem vývoj léčebných postupů i diagnostiky cévní mozkové příhody, která si stále drží 2. místo v příčinách úmrtí a 3. místo v trvalých následcích,“ dodal docent Volný.  

Habilitační práci vysoce hodnotil také prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., ministr zdravotnictví ČR, který je členem Vědecké rady Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Docent Volný je velmi talentovaným specialistou a velkým přínosem nejen pro lékařskou, ale i akademickou obec. Skutečnost, že habilitoval již v 35 letech jen potvrzuje, že ho ještě čeká velká budoucnost a já se těším na spolupráci s ním,“ uvedl ministr Válek. Docent Volný zároveň obdržel Hennerovu cenu České neurologické společnosti JEP pro mladé autory do 35 let za vynikající originální práci publikovanou v roce 2020.

Ondřej Volný se narodil 22. 10. 1986 Ostravě, kde vystudoval gymnázium Fr. Hajdy. V roce 2012 promoval na LF Masarykovy univerzity v Brně a následně odjel na půlroční stáž do Calgary. Po návratu pracoval ve FN u sv. Anny v Brně. V roce 2018 se do Calgary vrátil a stal se, jako první Středoevropan, kmenovým lékařem (tzv. stroke fellow) tohoto pracoviště. Na Neurologické klinice

FN Ostrava a LF Ostravské univerzity působí od ledna 2020. „Považoval jsem jeho nástup za významnou podporu naší vědecké práce a hned jsem ho jmenoval svým zástupcem pro vědeckou a výzkumnou činnost. Nicméně skutečnost a výsledky předčily moje očekávání. Vedle excelentní vědecké a pedagogické činnosti nelze také nezmínit jeho výborné znalosti v oblasti klinické medicíny a velmi dobrý mentorský vztah k mladým, neatestovaným kolegům,“ přiblížil svého kolegu doc. MUDr. Michal Bar, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava.

Doktor Volný je ženatý, má tříletého syna a ve volném čase se věnuje badmintonu a běhu. „Snažím se zase dostat po období covidu do formy. V minulosti jsem totiž zaběhl i pár půlmaratonů. Čas na klinický výzkum si ale samozřejmě najdu i nadále.“


×
PředchozíDalší
Načítání