18.07.2023

Naléhavá výzva Krevního centra FN Ostrava

Během uplynulých dnů došlo k razantnímu snížení zásob s krevními přípravky. Krevní centrum FN Ostrava proto žádá všechny pravidelné dárce, ale i ty, kteří se k tomuto kroku ještě neodhodlali, aby přišli darovat krev. Prvodárci mohou přijít bez objednání. Ti, kteří už registrovanými dárci jsou, si mohou konkrétní den a čas odběru zarezervovat na bezplatné lince 800 260 004nebo přes e-mailovou adresu krevni.centrum@fno.czanebo prostřednictvím online objednávkového systému na https://kceobj.fno.cz.
 
 
Potřebujeme všechny krevní skupiny. „K dispozici máme  440 transfuzních přípravků. Potřebujeme jich ale ideálně o dvě stě více. Složitá situace je i na Urgentním příjmu. V pohotovostních lednicích jsou aktuálně jen 4 vaky s krví 0 Rh negativní, kterou mohou lékaři použít pro kteréhokoliv pacienta. Běžně jich mají 8,“ přiblížila aktuální situaci primářka Krevního centra FN Ostrava doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, a dodala pro představu ještě jedno číslo: „Denně vydáme okolo 50 až 60 jednotek krve. A například v pondělí jich od nás odešlo 99.“
 
 
Enormní spotřeba krve je způsobená vyšším počtem prázdninových úrazů, a s tím spojených operací. Ale více požadavků než obvykle  přichází  i z lůžkových oddělení jako jsou Kardiochirurgické centrum, Klinika onkologická a Klinika hematoonkologie. A svoji roli samozřejmě v létě hraje i výrazně nižší počet dárců kvůli dovoleným.

×
PředchozíDalší
Načítání