20.07.2022

Mladý lékař Kliniky hematoonkologie FN Ostrava získal stipendium od Nadace pro transplantace kostní dřeně

Členové Českého národního registru a Nadace pro transplantace kostní dřeně rozhodli, že letošní Stipendium Vladimíra Kozy obdrží lékař Kliniky hematoonkologie FN Ostrava MUDr. Ondrej Šušol. Částku 100 tisíc korun by rád využil na zahraniční stáž na některém renomovaném hematoonkologickém pracovišti, nejraději ve Francii.

MUDr. Ondrej Šušol nastoupil na Kliniku hematoonkologie FN Ostrava v roce 2019, ihned po promoci na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. „Ostravu mi doporučil lékař z vinohradské nemocnice, za kterým jsem si chodil o „hemačce“ povídat už během studia, protože mě tento obor zajímal. A po přijímacím pohovoru u přednosty kliniky, profesora Hájka, jsem měl jasno. Město ani nikoho tady jsem do té doby vůbec neznal. Pocházím totiž z východních Čech,“ přiblížil svou cestu na kliniku oceněný lékař.

Nyní je plně vytížený jako lékař na lůžkovém oddělení a v posledních dvou letech se intenzivněji věnuje problematice hematoonkologicky nemocných, v souvislosti s covidovou pandemií. „Je také prvním autorem článku, v lednu 2022 publikovaném v British Journal of  Haematology, ve kterém jsme vyhodnotili účinnost třetí dávky vakcíny u nemocných, nereagujících na dvě první dávky. Podílí se hlavním dílem na dalším monitorovaní a vyhodnocování účinností vakcín u našich nemocných s krevnými nádory,“ doplnil současné lékařské i vědecké aktivity doktora Šušola prof. MUDr. Roman Hájek, CSc., přednosta Kliniky hematoonkologie FN Ostrava.

Stipendijní fond nese jméno světově uznávaného odborníka, který provedl v roce 1991 první transplantaci kostní dřeně v České republice a založil registr dárců. „Stipendium Vladimíra Kozy ve výši 100 000 korun je určené jako odměna, motivace a příspěvek k dalšímu profesnímu růstu mladého studenta, vědce nebo lékaře za významný zájem, obětavost a přínos v oboru hematologie, onkologie a transplantační medicíny s úzkou návazností na problematiku krvetvorby, imunitního systému a buněčné terapie, včetně kmenových buněk,“ uvedla za Nadaci pro transplantaci kostní dřeně Ing. Petra Matušková.

MUDr. Ondrej Šušol pracuje ve výzkumném týmu, který vede profesor Hájek. Ve volném čase se věnuje sportu a rybaření.