09.05.2012

Melanom Day - Nechte si vyšetřit znaménka!

Dermatologové FNO radí: Nepodceňujte nebezpečí ukryté ve slunečním záření!
Stan proti melanomu

 

Ve čtvrtek 10. května si mohou návštěvníci Avion Shopping Parku v Ostravě nechat v rámci akce Stan proti melanomu preventivně zkontrolovat kůži. V tomto obchodním centru bude od 10 do 18 hodin otevřena mobilní vyšetřovací ambulance, ve které budou specialisté Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava bezplatně vyšetřovat znaménka. Fakultní nemocnice Ostrava se k této celostátní akci, jež probíhá také v Praze a Brně, připojila po loňském premiérovém ročníku podruhé.

Cílem akce, která probíhá ve spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a jíž se v Ostravě zúčastní také prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK, je upozornit na rizika spojená se slunečním zářením i na nutnost nepodceňovat takzvaná riziková znaménka, tedy znaménka, která mění tvar a barvu. Odborníci FNO také lidem poradí, jak se správně chovat na sluníčku a jak se adekvátně chránit před slunečním zářením.

„Stanem proti melanomu jednak upozorňujeme veřejnost na nutnost prevence, jednak vycházíme vstříc těm, kteří se nemohou odhodlat k návštěvě specialisty. Je však dobré, aby si lidé uvědomili, že vyšetření znamének provádíme v našich ambulancích celoročně, i bez doporučení, jen na základě telefonického objednání," upozorňuje MUDr. Ivana Vejrová, lékařka Kožního oddělení FNO, a dodává, že pokud odborníci 10. května v Avion Shopping Parku zjistí, že jde o tzv. rizikové znaménko, pozvou pacienta do melanomové poradny na detailnější vyšetření.

„Melanomy, zhoubné nádory vycházející z pigmentových buněk, jsou nebezpečné především tím, že metastazují velmi časně a pacienti mnohdy přicházejí pozdě, to znamená v době, kdy již kromě nádoru na kůži jsou nádorové buňky přítomny i v jiných orgánech a tkáních," konstatuje MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka Kožního oddělení FNO. „Melanom se šíří nejprve horizontálně. Pokud pacient přijde v této počáteční fázi růstu nádoru a podstoupí operaci, je v podstatě vyléčen, protože nádorové buňky ještě nepronikly do krevních a lymfatických cév. Není-li však léčen, začíná po určité době melanom růst vertikálně a dochází k jeho metastatickému šíření. Přicházejí k nám pacienti, kteří s odborným vyšetřením dlouho otáleli, a melanom stihl dorůst do hloubky mnoha milimetrů. Pravděpodobnost, že nádorové buňky se již rozšířily a vytvářejí metastázy, je v tom okamžiku velmi vysoká. Proto klademe důraz na včasnou diagnostiku a adekvátní rozsah chirurgické léčby."

Pacienti s rizikovými melanomy nebo ti, u nichž jsou prokázány nádorové buňky v lymfatické uzlině, podstupují následně adjuvantní imunoterapii, která podporuje imunitní systém. Tato léčba trvá rok, případně dva, poté je pacient celoživotně sledován.

„V současné době se naše oddělení podílí na studii, která se zabývá možnostmi biologické léčby metastazujícího melanomu," dodává MUDr. Ivana Vejrová. „V rámci této studie mají námi sledovaní pacienti s pokročilými, orgánově metastazujícími melanomy šanci vyzkoušet zcela nové biologické preparáty, které jsou k léčbě těchto melanomů určeny. Tomu však předchází genetické vyšetření melanomové tkáně, abychom si ověřili, zda pacient má pro tuto biologickou léčbu genetickou dispozici. Pokud ji nemá, nemůže být do zmíněné studie zařazen."

V ambulanci pro kožní nádory a pigmentové névy s melanomovou poradnou, která je součástí Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a jejíž spádovou oblastí je celý Moravskoslezský kraj, je ročně diagnostikováno zhruba 170 nově vzniklých zhoubných kožních nádorů, melanomů. Právě sem posílají odborní nebo praktičtí lékaři pacienty, u nichž mají podezření na vznik tohoto kožního nádoru, nebo pacienty, u nichž byl již melanom histologicky diagnostikován. V současné době  je zde sledováno zhruba 1500 pacientů s diagnózou melanomu.

  • Stan proti melanomu, případně odbornou ambulanci poblíž svého bydliště, by měli navštívit ti, kteří mají světlou kůži a mnoho pih, lidé s větším množstvím mateřských znamének (nad 50), osoby, v jejichž rodině už byl kožní nádor diagnostikován, lidé, kteří byli v dětství spáleni sluncem, ti, kteří pravidelně tráví dovolené u jižních moří nebo blízko rovníku, osoby, které zaznamenaly nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko.
  • V roce 2011 bylo ve stanu v ostravském Avion Shopping Parku vyšetřeno zhruba 755 lidí, z toho 235 mužů, 460 žen a 60 dětí a mladých lidí. Specialisté Kožního oddělení FNO, kteří zde vyšetřovali v šesti mobilních ordinacích, doporučili k dalšímu detailnímu vyšetření deset pacientů s podezřením na melanom, sedmnáct s podezřením na bazaliom a dva s podezřením na spinaliom!
  • Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci.
  • Evropským dnem melanomu letos bude 14. květen. Tato každoroční akce má upozornit veřejnost na rizika maligního melanomu, který je jedním z nejčastěji diagnostikovaných zhoubných nádorů. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. V ČR na maligní melanom ročně zemře přibližně 200 osob.
  • Počet nových případů melanomu se každoročně zvyšuje, za posledních 40 let se zešestinásobil. Průměrná incidence melanomu je v České republice 19 nových případů na 100 000 obyvatel, průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvyšší nárůst je pozorován u mužů nad 50 let a žen ve věku 10 až 29 let.

www.melanom.cz


×
PředchozíDalší
Načítání