06.04.2011

Krevní centrum v Avionu

Krevní skupinu si v obchodním centru Avion nechaly vyšetřit stovky lidí

Ostraváci jsou nejlepšími dárci v republice

Stovky lidí si nechaly zjistit svou krevní skupinu a zajímaly se o podmínky dárcovství krve. Jedinečná akce Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava, jejímž úkolem bylo ve dnech 4. až 6. dubna uprostřed největšího nákupního centra na Moravě – Avion Shopping Parku v Ostravě zviditelnit dárcovství krve, tak zcela splnila svůj úkol.

„Zájem lidí o informace týkající se dárcovství krve i zjišťování krevních skupin je obrovský. Přicházejí lidé z celého regionu a všech věkových skupin," hlásí Bc. Naděžda Kalužová, marketingová pracovnice Krevního centra FNO, která dodává, že hned první den přišlo na zjištění krevní skupiny přes 130 lidí. Ti se zároveň vyptávali nejen na dědičnost krevních skupin, ale i na podmínky, které musejí jako případní dárci splňovat. „V úterý jsme s kolegyní jen během první hodiny udělaly přes 35 vyšetření krevních skupin," dodala s úsměvem laborantka Krevního centra Ilona Sněhotová, která lidem mimo jiné vysvětluje i princip této orientační zkoušky krevních skupin. „Teď to malinko píchne," informuje další zájemkyni o zjištění krevní skupiny druhá zdravotní sestra z Krevního centra Dagmar Hiltavská.

„Kdysi dávno jsem byla u lékaře a on mi v rámci vyšetření krve udělal i zkoušku krevní skupiny, ale už si opravdu nepamatuji, jakou skupinu mám. Tuším, že asi A," říká paní Pavla z Ostravy. Další zájemkyně o určení krevní skupiny, paní Leona z Havířova, přiznává, že sama krev už v životě potřebovala. „Přestože mi osobně krev dárce v životě pomohla, necítím se na to, stát se jím sama. Ale manžel je aktivním dárcem, tak si říkám, že alespoň jeden v rodině," pokračuje s úsměvem paní Leona.

„Ostraváci jsou nejlepšími dárci v republice," dodává marketingová pracovnice Krevního centra Bc. Naděžda Kalužová a pokračuje: „Kdykoli je potřebujeme, ochotně dorazí a pomohou. Díky těmto aktivním dárcům, kterých v současné době máme 13 tisíc (to jsou ti, kteří v uplynulých dvou letech byli minimálně jedenkrát na odběru), máme naši krevní banku tzv. pod kontrolou. Registrujeme však také dalších zhruba 15 až 18 tisíc neaktivních dárců. Někteří z nich také čas od času přijdou a pomohou..."

V rámci akce Krevního centra FNO v Avionu dostávali lidé nejen informace a odpovědi na své otázky, ale i propagační předměty a letáky s podrobným návodem na to, jak se stát dárcem krve nebo plazmy. Kdo akci nestihl, může získat potřebné informace i na bezplatné informační lince Krevního centra FNO 800 260 004 nebo na http://www.fno.cz/krevni-centrum/o-krevnim-centru.

  


×
PředchozíDalší
Načítání