09.04.2018

International workshop on laryngeal surgery

Klinika Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity pořádá ve dnech 9.-10. 4. 2018 mezinárodní workshop věnovaný pokročilé chirurgii mikrochirurgii hrtanu a průdušnice. Workshopu se zúčastní celkem 65 lékařů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a SRN.

Hlavními hosty worshopu jsou Prof. Norbert Kleinsasser (Linz, Rakousko), prof. Wafaa Shehata Dieler (Würzburg, SRN), Dr. Abrams (Hamm, SRN), prof. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. (Hradec Králové), as. MUDr. Michal Zábrodský (Praha) a MUDr. Renata Taimrová (Praha). Kurz navazuje na předešlé úspěšné kurzy mikrochirurgie hrtanu pořádané v letech 2011 a 2013 a 2016, v letošním roce je připravena řada novinek.

Tak jako při předchozích kurzech tvoří podstatnou část kurzu živé přenosy operací z operačního sálu, při kterých byly účastníkům workshopu prezentovány chirurgické postupy u různých hrtanových patologií. Celkem je plánováno v průběhu dvou dnů operovat 16 pacientů – od jednodušších až po velmi komplikované a speciální operace na hrtanu a průdušnici (např. tzv. subglotické stenózy..), které i v zahraničí nejsou standardně prováděny ani na velkých klinikách. Odpolední teoretické bloky jsou věnovány teoretickým přednáškám. Účastníci worshopu tak mají možnost prožít dva velmi intenzivní dny věnované mikrochirurgii hrtanu a komplexní léčbě hlasových poruch. Možností sledovat přenosy moderních operačních postupů na hrtanu přímo z operačního sálu patří workshop mezi jedinečné akce svého druhu pořádanou v ČR. Svou úrovní je kurz naprosto srovnatelný s nejlepšími kurzy, kterých je možné zúčastnit v zahraničí.