28.03.2018

Balíček naděje

„Balíček naděje" podpoří v léčbě přes 1000 žen s rakovinou prsu

 

„Balíček naděje" obsahuje čtivou brožuru o rakovině prsu, která odpovídá na 25 nejčastějších otázek, s nimiž se pacientky potýkají v průběhu léčby onemocnění. Autorem je neziskový spolek Nejsi na to sama, který „balíčky naděje" zdarma distribuuje do Komplexních onkologických center po České republice. Dárkovou krabičku, ve které nechybí ani symbolický dárek pro štěstí, dostanou čerstvě diagnostikované pacientky přímo od lékařů – ať už v onkologické ambulanci nebo v mamologické poradně.

Posláním osvětového „balíčku naděje" je psychicky pacientky podpořit, dodat jim užitečné kontakty a ověřené informace, aby nepodlehly panice nebo mýtům z internetu. Odbornou záštitu nad textem brožury převzal MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Úvodní promluvy k pacientkám se ujal přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D. „Na tvorbě brožury se vedle špičkových onkologů podílela více než stovka českých onkologických pacientek. Některé poskytly své autentické příběhy z léčby, jiné pomáhaly vybírat 25 otázek, na které samy hledaly odpovědi, když si od lékaře vyslechly onu špatnou zprávu," přibližuje tvůrčí proces Veronika Bartošová, manažerka projektu.

Tematicky se brožura týká nejen léčebných procedur – operace prsu, chemoterapie, radioterapie a systémové léčby – ale i dopadů karcinomu prsu na nejrůznější aspekty života: rodinný život, mateřství, domácnost, práci, finance, volný čas. Pokrývá tak informační potřeby žen různých věkových kategorií. „Určitě si neklademe za cíl vyřešit všechny otazníky, které se nově diagnostikované pacientce honí hlavou. Doufáme ale, že si v odpovědích každá čtenářka najde to svoje a že náš balík naděje dodá nejen cenné rady, ale i odvahu ptát se dál," komentuje Veronika Bartošová.

Projekt „Nejsi na to sama – balíček naděje" vznikl za podpory Nadace ČEZ ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava. Je součástí širšího projektu Knoflík pro štěstí, který spolek Nejsi na to sama spustil v roce 2012. Někdejší výzva, aby veřejnost darovala pacientkám s nádorem prsu knoflík pro štěstí, spustila takovou vlnu solidarity, že bylo ze „zásob" knoflíků možné čerpat dodnes. „Balíček naděje" tedy ukrývá i symbolický dárek – originální, ručně vyráběnou dřevěnou brož s knoflíkem od neznámého dárce.

Spolek (dříve občanské sdružení) Nejsi na to sama vznikl v roce 2011 s hlavním cílem: zpřístupnit maximální množství informací ženám, které prochází léčbou rakoviny prsu, a jejich blízkým. Podrobné a lidsky podané informace o tom, co léčba rakoviny prsu obnáší, zmírňují u pacientek strach z neznáma. Dobře informovaná pacientka má ty nejlepší předpoklady pro úspěšnou, hladce probíhající léčbu. Proto spolek pravidelně informuje veřejnost o nejlepší dostupné léčbě - prostřednictvím webových stránek Rakovinaprsu.cz, videí i seminářů. Na Facebooku Nejsi na to sama virtuálně spojuje komunitu pacientek z celé České republiky, která čítá přes 3000 fanoušků – pomocí sociálních sítí tak spolek moderuje diskuze, odpovídá na dotazy a podporuje vzájemnou výměnu zkušeností z léčby.


×
PředchozíDalší
Načítání