31.05.2023

FN Ostrava provádí průzkum mezi pacienty léčenými pro vysoký krevní tlak

Interní a kardiologická klinika FN Ostrava se zapojila do průzkumu Evropské společnosti pro hypertenzi (European Society of Hypertension). Pro pacienty, kteří užívají léky na zvýšený krevní tlak, připravila krátký anonymní dotazník. Otázky se týkají toho, jak pacienti vnímají svoji léčbu a jestli je pro ně užívání různých druhů léků na vysoký krevní tlak zátěží. Výsledky podpoří výměnu vědeckých poznatků mezi evropskými Centry pro hypertenzi.

Pacienti dostanou ve všech ambulancích Interní a kardiologické kliniky, a i na některých dalších místech v nemocnici, malé kartičky s QR kódem a internetovým odkazem: https://bit.ly/3EeLc9H, přes který si mohou dotazník otevřít. Při jeho vyplňování se dozví i užitečné informace ohledně různých aspektů arteriální hypertenze ve formě krátkých textů, které se objeví po zodpovězení některých otázek. „Pacienti s vysokým krevním tlakem mnohdy musí brát více léků. Setkáváme se ale s tím, že je nesprávně anebo vůbec neužívají. Průzkum má pomoci zjistit, proč tomu tak je a jaké faktory to ovlivňují,“ říká přednosta Interní a kardiologické kliniky prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D.

Před dvěma lety pod jeho vedením vzniklo na klinice Centrum pro hypertenzi, které se věnuje vyšetřování a léčbě pacientů s těžkou a obtížně léčitelnou hypertenzí. U některých pacientů používá například metodu, kdy vysoký tlak sníží odoperováním jedné nadledviny (https://www.fno.cz/novinky/vysoky-tlak-muze-vyresit-odstraneni-nadledviny). Centrum pro hypertenzi před nedávnem získalo i nový certifikát – Hypertension Excellence Centre od Evropské společnosti pro hypertenzi, který je evropským potvrzením kvality poskytované péče. „V České republice jsme teď osmé centrum. Tato centra musí provádět veškeré specializované diagnostické a léčebné metody u pacientů s hypertenzí,“ uvádí profesor Václavík.


×
PředchozíDalší
Načítání