24.05.2023

Lékaři FN Ostrava i letos vyšetřovali ve Stanu proti melanomu

Lékaři Kožního oddělení FN Ostrava se i letos zapojili do celorepublikové preventivní akce s názvem Stan proti melanomu. Spolu s kolegy z FN Královské Vinohrady vyšetřili v ambulancích, které byly vybudovány v areálu Avion Shopping Parku Ostrava, více než 380 lidí.

Zájem o preventivní bezbolestné vyšetření pomocí dermatoskopu měli lidé napříč věkovými skupinami. „Bylo tady i docela dost lidí starších, kteří žijí sami. Vědí, že něco mají na zádech, ale nemají nikoho, kdo by se na ně podíval,“ přiblížila v průběhu akce jednu skupinu zájemců MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka Kožního oddělení FN Ostrava. Do ambulance tohoto oddělení - melanomové poradny - nakonec dostalo pozvání 17 lidí. V jedenácti případech lékaři odhalili zhoubný kožní nádor, u šesti se jedná o útvary, které jsou nezhoubné, ale je nutné je dále sledovat. Ve srovnání s loňským ročníkem je to nárůst o téměř 60 procent. „Na pracovištích FN Ostrava se provádí specializovaná a superspecializovaná péče. Ale základem ve všech oblastech medicíny je prevence onemocnění a včasné zahájení léčby. A prevence melanomu je jednou z nich. Děkuji primářce Vantuchové, že tuto akci podporuje a v Ostravě už mnoho let organizačně zajišťuje,“ dodal ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA, který akci navštívil.

FN Ostrava má specializovanou melanomovou poradnu, kde už několik desetiletí vyšetřují pravidelně každý čtvrtek pacienty, kteří jsou zde odesláni na doporučení praktického nebo odborného lékaře.  

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z akce: https://youtu.be/Ij3qKCuq464.


×
PředchozíDalší
Načítání