Kongres dětské chirurgie zorganizovala po více než 30 letech FN Ostrava

Již 67. kongres českých a slovenských chirurgů se letos konal v Ostravě. Po více než třicetileté přestávce přijalo pozvání organizátorů z Centra dětské traumatologie a chirurgie FN Ostrava celkem 160 lékařů a sester. Třídenní program zahrnoval praktické workshopy i téměř devadesát odborných přednášek.

Hlavní organizátorka akce MUDr. Ivana Slívová, Ph.D., vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie FN Ostrava, připomněla, jak specifický obor dětská chirurgie je. „Naše péče je věnována dětem, které po narození váží několik set gramů, až po skoro dospělé dětské pacienty, kteří mají i přes 100 kilo. Operační výkony jsou velmi různorodé. Od novorozenecké chirurgie, dětské chirurgie a traumatologie, až po tu skoro dospělou,“ uvedla a doplnila, že aktuálně je v tuzemsku registrovaných 120 dětských chirurgů.

Kongres zahájila série praktických workshopů, zaměřených na zavádění PICC a midline katetrů, a péči o dětskou stomii. V obou oblastech má FN Ostrava špičkové sesterské týmy. „Mám obrovskou radost, že je o sesterskou sekci takový zájem. Z obou republik se jí účastní více než 60 kolegyň. Polovina z nich přivezla i odbornou přenášku,“ dodala členka organizačního výboru Mgr. Hana Horelová, MBA, vrchní sestra Chirurgické kliniky FN Ostrava.

Předseda České pediatricko - chirurgické společnosti prof. MUDr. Michal Rygl, Ph.D. u příležitosti kongresu vysvětlit, proč se odborníci na dětskou chirurgii snaží o udržení tradice česko-slovenského setkání už více než šest desetiletí. „Je to úzká skupina odborníků, kteří se rádi setkávají, mají k sobě respekt a své zkušenosti si chtějí předávat.

Centrum dětské traumatologie a chirurgie je součástí Chirurgické kliniky FN Ostrava a LF OU. Má samostatné lůžkové oddělení. Ročně je zde hospitalizováno okolo 1290 dětí.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z akce: https://youtu.be/j0XZrOQZepc.