21.08.2023

5. Setkání dárců i nedárců krve na Prašivé

Oblíbená Chata na Prašivé se už popáté stala místem setkání dárců krve s těmi, kteří cestu do Krevního centra FN Ostrava zatím zvažují. Pro zhruba 150 účastníků bylo připraveno občerstvení, dárkové předměty, ale hlavně informace, které s darováním krve úzce souvisí.

Poprvé se akce, kterou zdravotníkům navrhl jeden z pravidelných dárců, konala už před 7 lety. Na dva roky ji pak zastavil covid. Ani jednou nechyběl dlouholetý dárce Tomáš Spáčil. „Chceme ukázat, že se umíme sejít, že umíme najít i nové dárce. A to je vlastně cílem toho setkání. Poznat nové lidi, a ty lidi přivést k dárcovství,“ řekl a spolu s dalším pravidelným dárcem Petrem Burianem zahrál na kytaru další z notoricky známých a oblíbených písniček.

Mezi dárce přišel i ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA, který mimo jiné připomněl nedávný kritický stav zásob krevních přípravků. „Ta spotřeba byla zejména na našich pracovištích hematologie, gynekologie a úrazové chirurgie.“ Manažerka Krevního centra FN Ostrava Bc. Naděžda Kalužová pak přiblížila konkrétního příjemce. „Měli jsme motorkáře, který hned ze startu dostal 50 krevních vaků, což znamená 50 dárců. “

O přesnější informace se u sester z Krevního centra FN Ostrava zajímala asi třicítka lidí. Jiří Konečný před časem zjistil, že má univerzální krevní skupinu 0. „A teď jsem řešil, jak odběr probíhá a jaké jsou další podmínky,“ dodal s letáky a taškou s upomínkovými předměty v ruce.

Krevní centrum FN Ostrava patří mezi 7 krizových center České republiky. To znamená, že je povinno mít stále dostatečné zásoby pro případ hromadných neštěstí nebo havárií. Noví dárci mohou přijít objednání.

https://www.fno.cz/krevni-centrum/krevni-centrum-darci-krve


×
PředchozíDalší
Načítání