18.08.2023

Lékaři FN Ostrava podali krevní transfuzi miminku již v děloze

Intrauterinní fetální transfuze. Tak zní název vzácného výkonu, který provedli lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava. Zachránili tím plod v těle rodičky, který trpěl chudokrevností. Podání krve nezralému plodu ještě v děloze oddálí porod i o několik týdnů a umožní dítěti dozrát do vyššího stáří těhotenství. Výrazně se tím sníží možné komplikace kvůli nezralosti miminka.

U postupující chudokrevnosti totiž hrozí poškození orgánů jako jsou mozek, játra či slezina a může dojít až k celkovému hydropsu (prosáknutí) plodu a k jeho úmrtí. „Tato situace nastane v důsledku konfliktu mezi krevními systémy matky a dítěte. Matka rozpozná odlišný antigen na povrchu erytrocytu plodu a vytvoří proti němu protilátky, které prostupují placentou a ničí jeho červené krvinky,“ vysvětluje MUDr. David Matura a dodává: „Naštěstí jsme tuto situaci schopni včas rozpoznat pomocí ultrazvuku vyšetřením rychlosti průtoku krve v cévách plodu. Při důvodném podezření na anémii provedeme kordocentézu. Pokud se anémie potvrdí, je indikována transfuze.“

Výhodou ve FN Ostrava je excelentní souhra porodníků s laboranty. „Je naprosto úžasné, že od zavedení jehly do pupečníku a odebrání malého vzorku fetální krve máme výsledek hemoglobinu a hematokritu do sedmi minut. Jde jen o to, že krev musí být předem připravena a nachystána ve stříkačce,“ vysvětluje doktor Matura, který výkon prováděl společně s MUDr. Richardem Špačkem, Ph.D. Výsledky lékaři dostanou SMSkou. Speciální aplikace pak podle týdne těhotenství, hmotnosti plodu a stavu anémie vypočítá, kolik upravené krve je nutno podat.

Intrauterinní fetální transfuze nejsou příliš časté. „Počty těchto výkonů se rok od roku liší. Loni jsme jich měli sedm nebo osm, letos to ale byl první případ,“ uvádí doktor Matura. Zavedení jehly přes břicho matky do pupečníku není vždy jednoduché: „Výkon se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Podmínky jsou různé podle toho, kde se nachází placenta. Nejsnáze se jehla zavádí do úponu pupečníku u placenty inserující na přední děložní stěně. V ostatních případech může být výkon výrazně obtížnější.“

Maminka Nikola Blagová, u které byla tato letos první transfuze provedena, následně porodila v 36. týdnu a 3. dni těhotenství. Na svět přivedla krásnou holčičku Adélku s váhou 2 700 gramů. „Všechno dobře dopadlo. Po narození sice musela dostat ještě jednu transfuzi upravené krve, ale teď je vše dobré. Až do tří měsíců budeme chodit na kontroly. Dcera už ale chudokrevností netrpí a daří se jí velmi dobře,“ říká šťastná maminka.


×
PředchozíDalší
Načítání