08.08.2023

Lékaři FN Ostrava propustili domů chlapce zasaženého bleskem

Bez trvalých následků přežil 13letý chlapec zástavu oběhu po zásahu bleskem. Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava jej o víkendu mohli po desetidenní hospitalizaci propustit domů. Podle lékaře zdravotnické záchranné služby, zasahujícího na místě, je chlapec v pořádku hlavně díky bezchybně provedené laické první pomoci bezprostředně po střetu s přírodním živlem.

Silný déšť doprovázený bouřkou postihl 24. července i lokalitu, kde tábořili skauti z Novojičínska. Poté, co jedno z dětí zasáhl blesk, začali vedoucí tábora postupovat podle lékařů naprosto profesionálně. Kontaktovali dispečink zdravotnické záchranné služby a okamžitě zahájili resuscitaci. „Když jsme se my se sanitkou dostali na místo, resuscitace chlapce už byla vedena dobrovolnými hasiči vybavenými automatickým externím defibrilátorem (AED),“ přibližuje začátek záchranné akce se šťastným koncem MUDr. Martin Kutěj, zástupce přednosty pro pedagogickou činnost Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava. V ten den totiž sloužil jako lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Když jsme dorazili do tábora, chlapec ležel u velkého stanu a laická resuscitace už probíhala. My jsme ji ihned převzali, nasadili jsme AED, řídili se přesně pokyny přístroje a střídali se v resuscitaci až do příjezdu profesionální jednotky a záchranky s lékařem,“ přidává další detaily prap. Jan Polcer, velitel jednotky dobrovolných hasičů (táboru nejbližšího) Velkého Újezdu a zároveň dlouholetý profesionální příslušník Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Dispečer Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje povolal do terénu i vrtulník, který následně chlapce transportoval do Fakultní nemocnice Ostrava. „Díky podrobným informacím od zasahujícího kolegy z místa jsme připravili tým, ve kterém byli specialisté na popáleninovou medicínu, dětskou kardiologii a nechyběl ani dětský intenzivista. Okamžitě po přijetí jsme provedli všechny standardní kroky, které se provádějí v případě zasažení elektrickým proudem. Celotělové vyšetření na CT prokázalo, že mozek poškozený není,“ uvedla MUDr. Renáta, Ječmínková, Ph.D., sloužící lékařka Urgentního příjmu FN Ostrava.

Po zásahu vysokoenergetickým elektrickým proudem nejčastěji dochází k zástavě oběhu, dojde k popáleninovému traumatu a zástavě dechu. „Včasné zahájení resuscitace, včetně dýchání z úst do úst, a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru mělo zásadní vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků. Za to si všichni zasahující laici zaslouží velké poděkování,“ dodal doktor Kutěj.


×
PředchozíDalší
Načítání