15.08.2023

Odborníci z FN Ostrava připravili pro děti a adolescenty s duševním onemocněním letní terapeutický pobyt

V prostorách Denního psychiatrického stacionáře pro děti ve FN Ostrava, který je stále jediným takovým zařízením v České republice, je i o prázdninách živo. Multidisciplinární tým Oddělení psychiatrického složený ze zdravotníků, psychologů, speciálních pedagogů a sociálních pracovníků tady úplně poprvé připravil pro děti s duševním onemocněním týdenní terapeutický pobyt.

Stěžejním tématem je pobyt v indiánské vesnici. Asi málokdo z dětí poznal v kostýmu šamanky nebo náčelnice indiánského kmene zdravotní sestřičky, se kterými se potkává při návštěvách v ordinaci, případně v rámci ambulantního pobytu ve stacionáři. „Tady jsou děti, které do běžných táborových nebo volnočasových aktivit nezapadají. My jim v rámci terapeutického pobytu nějakým zásadním způsobem neměníme léčbu a pokud to není vyloženě nutné, ani medikace. Je to opravdu o nastavení a posílení denního režimu,“ řekl v úvodu tábora vedoucí lékař dětské a dorostové psychiatrie Oddělení psychiatrického FN Ostrava MUDr. Jan Uhlíř. V kostýmu pilota děti v maketě letadla do indiánské vesnice z nedalekého heliportu osobně přepravil. „Na tábor jsme přijali 14 dětí, od předškoláka do ukončené 5. třídy. Všichni jsou v naší péči. Do přípravy v České republice stále výjimečného projektu se zapojil opravdu celý multidisciplinární tým pro děti,“ dodala Bc. Adéla Kramná, DiS, vedoucí sociální služby zmíněného týmu.

Program je plný edukativních i terapeutických aktivit, které připravili odborníci z oboru psychiatrie i psychologie. „Když děti ráno přijdou, mají sportovní aktivitu, pak komunitu a dopolední řízené aktivity. Po obědě relaxaci, a než si je rodiče odpoledne vyzvednou, opět máme naplánované řízené aktivity. I v blízkém lese,“ přiblížila náplň tábora náčelnice Mgr. Šárka Mikysková, jinak zdravotní sestra Multidisciplinárního týmu Oddělení psychiatrického FN Ostrava.

Multidisciplinární tým duševního zdraví pro děti a adolescenty funguje ve FN Ostrava od 1. ledna 2021. Rodinám poskytuje komplexní zdravotní, sociální i pedagogické služby.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z tábora: https://youtu.be/QDGDiEaQlGs.


×
PředchozíDalší
Načítání