Operace oka teď s pomocí 3D kamery a brýlí

Oční klinika FN Ostrava se zařadila mezi revoluční pracoviště v oblasti operaci očí. Díky evropské pěti milionové dotaci totiž jako teprve druhá nemocnice v zemi získala přístroj, který lékaři umožní dokonalý 3D obraz operačního pole.

Původně byl přístroj vyvinut pro operace zadního segmentu, to znamená pro operace sítnice a sklivce,“ vysvětlil přednosta Oční kliniky MUDr. Jan Němčanský, Ph.D.,MBA . Přístroj se jmenuje NGenuity a  skládá se  z ploché 3D obrazovky s rozlišením 4K, 3D HDR kamery, výkonného počítače, který umí zpracovat 3D obraz ve vysokém rozlišení a unikátní konzoly.

„Umožnuje v podstatě to, že 3D kamera se napojí na operační mikroskop a obraz se přenáší na velký LCD panel,“ popsal přednosta Oční kliniky. Podle něj má hned několik výhod. „V prvé řadě je obraz větší, a navíc digitalizovaný, což znamená, že je možné s ním dále pracovat. Chirurg má díky tomu více informací než z mikroskopu. Může si různým způsobem ten obraz upravit. Například vložit barevný filtr, který mu zvýrazní určité struktury, jako krvácení nebo naopak některé potlačí. Zlepšuje tak komfort a umožňuje lépe vizualizovat tu část oka, kterou operuje,“ vysvětlil Němčanský.

{gallery}novinkytz/vez-ocni-klinika{/gallery}

Přístroj ale začínají ve světě čím dál víc využívat i pro operace předního segmentu. „My jsme první, kteří s tím začali v České republice. Jde především o operace šedého zákalu, což je zákrok, který se ze všech operačních výkonů provádí nejčastěji. Další jsou operace na rohovce, spojivce, očních víčkách nebo operace zeleného zákalu,“ vyjmenoval přednosta.

Momentálně využívá Oční klinika unikátní techniku hlavně na centrálním operačním sále u složitějších zákroků. Týdně jich lékaři FNO provedou 10 až 12. „Plánujeme, že budeme přístroj využívat i na ambulantních sálech, kde děláme 10 až 15 operací denně, takže ročně bychom s jeho pomocí mohli odoperovat 800 až 1000 operací,“ nastínil Němčanský. To, že by využívání pomohlo zkrátit čekací lhůty na zákrok si přednosta Oční kliniky nemyslí. Jsou totiž běžné. „Čekací doba není pro nás problém. Pacient, který potřebuje neodkladnou operaci, tak se na ni dostane včas a pacient, který jde na plánovanou operaci, čeká přijatelnou dobu. Což jsou dva měsíce,“ uvedl.

16-dvojcata

S digitální systémem NGenuity se tým přednosty Němčanského seznámil před dvěma lety. A nejen jej, ale většinu kolegů z oddělení doslova nadchl. Potvrdil to i absolvent lékařské fakulty v Hradci Králové MUDr. Michal Koubek, který na kliniku nastoupil před 3 lety. „Je to přístroj, který vám dovolí širší zorné pole, máte daleko lepší představu o tom, jak to vypadá v oku a v podstatě, když začínáte operovat, tak už nebojujete tolik s mikroskopem. Je jedno jak si nakloníte hlavu, dáte si jen brýle a dál se staráte jen o to, jak máte v ruce nástroje, jak fungujete. Nemusíte řešit, jak je nakloněná hlava, jak máte přiostřený mikroskop, jestli se díváte dobře, v jaké poloze máte krk. dodal.

Unikátní operační systém bude také při výuce sloužit studentům LF Ostravské univerzity. Oční klinika disponuje 9 lůžky a průměrná délka hospitalizace je 2-3 dny.