07.07.2021

Klinika onkologická FN Ostrava se stala součástí evropského projektu STOPSTORM, zaměřeného na léčbu komorové tachykardie pomocí radioterapie

Tým Kliniky onkologické, vedený doc. MUDr. Ing. Jakubem Cvekem, Ph.D., MBA, bude jako jediné onkologické pracoviště České republiky součástí rozsáhlého mezinárodního projektu, který bude zkoumat využití radioterapie v léčbě komorové tachykardie. Projekt je financován z grantu Evropské unie Horizont 2020 ve výši 7,1 milionů eur a jeho garantem je Utrechtská univerzita v Nizozemí.

Do projektu, který bude trvat 6 let, je zapojeno 31 onkologických, kardiologických a technických pracovišť z 8 zemí Evropy. Jeho cílem je zjistit, nakolik je u pacientů s komorovou tachykardií účinná léčba pomocí radioterapie. „Do studie budou zařazeni pacienti, u kterých jejich problém nedokázaly vyřešit zavedené léčebné postupy. Tedy léčba pomocí defibrilátoru ani katetrová ablace, kterou mnozí podstoupí i opakovaně,“ uvedl docent Cvek, který ozáření srdce pomocí kybernetického nože CyberKnife provedl už 36 pacientům. Poprvé v roce 2014.

docent_Cvek

Letos v lednu výkon podstoupil také Ing. Josef Hlaváč, u kterého se nemoc poprvé přihlásila před 10 lety a zmíněnou katetrovou ablaci podstoupil už třikrát. „Dneska se cítím úměrně ke svému věku. Dělám prakticky všechno. Jezdím na kole, pracuju na zahradě. Lékaři mi říkali, že si můžu dovolit to, co organizmus snese. Od toho lednového ozáření jsem neměl jediný výboj,“ přiblížil svůj zdravotní stav 78 letý muž.

Zapojení Kliniky onkologické do tohoto mezinárodního projektu je pro FN Ostrava významné nejenom z pohledu vědeckého přínosu, ale také z pohledu rozvoje léčebné péče v oblasti kardiologie a onkologie. FN Ostrava jako jediný člen mezinárodního konsorcia disponuje kybernetickým nožem a významně přispěje při řešení projektu svými získanými zkušenostmi z klinické praxe v této rozvíjející se oblasti léčby.

CyberKnife

Spolu s docentem Cvekem budou na projektu pracovat další 4 odborníci FN Ostrava z oblasti onkologie a kardiologie. „Je skvělé mít tak úzkou vazbu na Evropu, být propojen s pracovišti napříč západní Evropou. Věřím, že studie prokáže, že i srdeční problémy lze úspěšně léčit formou radioterapie,“ uzavřel docent Cvek.

Stopimage001

Euimage002

Tento project je podpořen v rámci program EU Horizont 2020 pod číslem smlouvy 945119. Více informací naleznete na http://www.stopstorm.eu/ nebo můžete sledovat Twitter (@stopstormEU) a Linkedin.


×
PředchozíDalší
Načítání