03.02.2023

Zástupkyně UNICEF si prohlédly novou Ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost

Zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR navštívily FN Ostrava. Zajímaly se o novou ordinaci pro děti a dorost, jejíž vybudování i provoz Dětský fond OSN finančně podporuje. Ordinace byla otevřena 2. ledna 2023.

Zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v České republice mimo jiné zajímalo, jaký je mezi rodiči o novou ordinaci, do které se mohou registrovat i děti uprchlíků, zájem. „Registrujeme prakticky od první minuty otevření ambulance. V péči máme novorozence i středoškoláky z celého Moravskoslezského regionu. A zájem narůstá. Každý pracovní den projde ambulancí v průměru okolo 25 dětí,“ uvedla v úvodu setkání náměstkyně ředitele FN Ostrava pro léčebnou péči doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA a dodala, že jen za měsíc leden využilo možnost registrace k pravidelné pediatrické péči na 400 rodin. Ze dvou třetin se jedná o děti z Ukrajiny.

 „Jsem nadšená nejen z prostředí ambulance, ale také z počtu dětí, které se sem přišly zaregistrovat. Myslím si, že to potvrzuje důležitost spolupráce mezi nemocnicemi, UNICEF a ministerstvem zdravotnictví. Věřím, že spolupráce bude pokračovat,“ uvedla Dafina Muҫaj, specialistka v oblasti zdraví kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

UNICEF podpořil vybudování ambulance pomocí technické asistence a rozšíření personálních kapacit formou příspěvku tři a půl milionu korun do konce letošního roku. Do projektu, který má podpořit řešení uprchlické situace se zatím zapojily 3 fakultní nemocnice. FN Ostrava, FN Olomouc a VFN v Praze.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z návštěvy: https://youtu.be/Izl6uoD3pPI.


×
PředchozíDalší
Načítání