Začínající onkolog FN Ostrava vydal knihu o pobytu v Súdánu

Nedávno otevřený Univerzitní obchod a knihkupectví Ostravské univerzity zažil první křest. Knihu začínajícího lékaře MUDr. Martina Paličky z Kliniky onkologické FN Ostrava, kterou nazval Africký zápisník mladého medika, tam pokřtil přednosta této kliniky doc. Jakub Cvek spolu s děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. Rastislavem Maďarem.

Do Súdánu, který patří mezi největší africké země, se Martin Palička vydal přesně v polovině studia medicíny na Ostravské univerzitě. „Měl to být výstup z nějaké komfortní zóny. V průběhu studia mi přišlo strašně zajímavé vidět i jiný typ zdravotnictví, než máme ten v České republice, a mít aspoň potom to srovnání. Což se na sto procent podařilo,“ uvedl během křtu autor neobvyklé publikace.

Knihu dal dohromady ze zápisků v deníku, který si psal po celou dobu pobytu v Africe. Složku s rukou popsanými zážitky pak otevřel, až když se učil na státnice z vnitřního lékařství. „Je to v podstatě dvou-deník, kdy část je původní, očima toho medika „zobáka“, a část je sebereflexe toho mladého lékaře,“ přibližuje neobvyklost své prvotiny. Africký zápisník mladého medika je doplněný nejen o poznámky již dostudovaného lékaře s roční klinickou praxí, ale i o fotografie, dokumentující často těžko pochopitelné zážitky ze súdánských nemocnic a země samotné. „Držel jsem například háky u operace v nemocnici v hlavním městě Chartúmu, během které vyjmuli malé dívence asi osmikilový nádor na vaječníku.  Ale byl jsem taky v místech, kde lidi nikdy v životě neviděli doktora, natož bělocha.

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS vyzdvihl zejména důvody, které Martina Paličku do Afriky přivedly. „Musí se mu poděkovat hlavně za to, že tam jel s tím, aby pomáhal. Nepochybně už byl v té době více kvalifikovaný, než spousta tamních zdravotníků, kteří jsou v nemocnici denně. Jenom mu chyběla ta rutina.“

Druhý z kmotrů, a zároveň současný šéf doktora Paličky doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, vyzdvihl u příležitosti křtu nejen spisovatelské, ale hlavně lidské hodnoty začínajícího kolegy. „Má ambice, má schopnosti, je talentovaný, a jsem hluboce přesvědčený, že jeho charakterové vlastnosti jsou na vysoké úrovni a není důvod si myslet, že mu to nebude v životě klapat.“

Rodák z Hodonínska aktuálně absolvuje takzvané kolečko ve fakultní nemocnici a zároveň navštěvuje doktorské studium na domovské fakultě. Profesně se chce i nadále věnovat onkologii.

A podívejte se i na video, zachycující příjemnou atmosféru křtu samotného https://youtu.be/54X4mC9xL_k.