12.06.2020

V Krevním centru FN Ostrava jsme poděkovali dárcům krve. Světový den dárců připadá na 14. června

Letošní Světový den dárců 14. června připadá na neděli. V Krevním centru FN Ostrava jsme si tento den připomněli poděkováním dárcům krve už v pátek 12. června, kdy se k odběru přihlásilo téměř 200 dárců. Někteří z nich usedli do odběrového křesla poprvé v životě. Připojila se i Městská policie Ostrava. Na výzvu tamní odborové organizace dosud zareagovalo 35 strážníků, další jsou objednaní.  

Jsem ráda, že i v tomto složitém období si lidé cestu k nám do centra našli, a to nejen dnes. Naše dárcovská základna je opravdu silná a díky jejich ochotě jsme mohli vypomoci i kolegům z pražských nemocnic,“ ocenila přístup dárců z moravskoslezského regionu primářka Krevního centra doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

odber_mpo

Darovat krev přišel i velitel ostravských strážníků Ing. Miroslav Plaček. „V naší praxi se setkáváme se situacemi, kdy lidé krev potřebují, a já jsem rád, že jsem mohl svým dílem také přispět. Těší mě, že dárkyní je i má dcera,“ uvedl velitel krátce po svém 21. odběru.

aeos

Stručně svou cestu do Krevního centra zdůvodnila strážnice Vladimíra Zapletalová, kterou k dárcovství přivedli kolegové. „Má to smysl a já ráda dělám věci, které mají smysl.“

den_darcu_krve2

Krevní centrum FN Ostrava má v registru přes 13,5 tisíce dárců, 10 tisíc z nich chodí k odběrům pravidelně. Průměrný věk dárců je mezi 25 - 40 lety.  Ze zkušeností zdravotníků z centra je největší spotřeba krve i plazmy právě v letních měsících. Dárci, kteří přišli do kontaktu koronavirem nebo byli v karanténě, ale musí splnit několik podmínek. Na webové stránce https://www.fno.cz/krevni-centrum je jejich přesné znění. Stále platí, že vítáni jsou všichni dárci, ale obzvláště pak ti, kteří mají Rh negativní krevní skupiny.


×
PředchozíDalší
Načítání