03.06.2020

FN Ostrava je opět v plném provozu. Ve většině klinik a oddělení povolila i návštěvy

Vedení FN Ostrava rozhodlo na základě doporučení hygieniků, že vrátí chod nemocnice do standardního provozu. Naplno se rozjely ambulance i operační sály. Návštěvy nemocných jsou povoleny ve většině klinik a oddělení. Na dodržování hygienicko – epidemiologických opatření je ale kladen velký důraz. Dezinfekce rukou a roušky na obličeji zůstávají.

Snažíme se, abychom operace, které jsme museli kvůli nouzovému režimu zrušit, provedli co nejdříve. I když se jedná o více než tisíc pacientů, u některých oborů se už podařilo polovinu odložených plánovaných operací provést. Z Oční kliniky dokonce avizují, že do konce června budou mít všechny odložené výkony hotové,“ přiblížil aktuální situaci ředitel nemocnice MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

DSC_5702_1

Zrušeny jsou i oddělené pracovní týmy, také výpomoci na „covidové nemocnici“ a zdravotníci mohou zase pracovat v obvyklé sestavě na svých pracovištích tak, jak jsou zvyklí. Zpátky do svých prostor se vrátilo i dočasně přemístěné Oddělení kožní, lymfodrenáže a Oddělení psychiatrické. Triážní místa u vstupů do nemocnice jsou rovněž zrušena, teplota se měří až před vstupem do ambulancí a dalších zdravotnických pracovišť.

První Covid pozitivní pacient byl ve FN Ostrava hospitalizován 12. března. „V léčbě jsme kromě klasických metod využili i tzv. rekonvalescentní plazmu od dárců, kteří Covid-19 prodělali a v našem Krevním centru krevní plazmu darovali. V současné době je u nás v nemocnici hospitalizováno 5 Covid pozitivních pacientů,“ uvedla náměstkyně ředitele pro léčebnou péči doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Odběrová místa pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem, která FN Ostrava otevřela jako jedna z prvních nemocnic v Česku, stále fungují. Jak pro samoplátce, tak i pro ty, kterým to doporučil praktický lékař nebo epidemiolog. Od začátku pandemie zdravotníci na odběrových místech provedli přes 12 000 odběrů, z toho téměř 650 odběrů bylo pozitivních.

Díky dodržování velmi přísných mantinelů, které jsme nastavili ihned od prvních dnů vypuknutí epidemie, se koronavirus nerozšířil mezi naše zaměstnance, kteří se obětavě starali o celkem 400 hospitalizovaných pro podezření na Covid-19, z toho 100 Covid pozitivních pacientů a také o tisíce dalších urgentních pacientů. I touto cestou všem zaměstnancům za jejich práci v uplynulých týdnech upřímně děkuji,“ shrnul fungování nemocnice v nouzovém stavu Jiří Havrlant.


×
PředchozíDalší
Načítání