05.06.2020

Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava provedli 150 otočení plodu v děloze

Tým vedený přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřejem Šimetkou, Ph.D., MBA, provedl jubilejní 150. obrat dítěte v děloze z polohy zadečkem dolů na polohu hlavičkou dolů.  A to u ženy, která měla stejný problém i u prvního těhotenství.

První dítě jsem tady přivedla na svět před rokem a půl. I tehdy mi docent Šimetka nabídl možnost, že se ho pokusí před porodem otočit tak, aby mělo hlavičku dolů. Povedlo se, porodila jsem bez problémů. Když lékaři zjistili, že i mé druhé dítě má obrácenou polohu, souhlasila jsem, aby stejný postup zvolili i teď a věřím, že za tři týdny, kdy mám termín porodu, zase všechno proběhne hladce,“ svěřila se po úspěšném výkonu paní Alena.

cd-000

S touto metodou se docent Šimetka blíže seznámil v roce 2000 během jedné ze svých misí s Lékaři bez hranic. Bylo to na severu Srí Lanky v hermeticky uzavřené válečné zóně. Osm měsíců byl jediným gynekologem a porodníkem v oblasti, kde žilo půl milionu lidí, a odkud nebylo možné nikoho transportovat za lepší péčí nikam ven.

cd-001

cd-002

Hned v prvním týdnu mise za mnou přišla porodní bába Param (na fotografii) a přivedla rodičku s plodem koncem pánevním, a že prý mám udělat zevní obrat. Neptala se mě, oznámila mi to. Teoreticky jsem to uměl z knih, ale prakticky jsem to nikdy ani neviděl. Ona to už zase několikrát viděla, ale dělat to neuměla, takže jsme to provedli spolu a za dva dny žena v pořádku porodila,“ popsal docent Šimetka své první zkušenosti s touto metodou. „Následně jsme metodu použili u desítek až stovek dalších žen.“ Po svém návratu zavedl docent Šimetka tuto metodu i ve FN v Ostravě. Zároveň ale zdůraznil, že není stoprocentně úspěšná u všech těhotných žen, které mají plod uložený obráceně. Ideální jsou vícerodičky, které mají placentu na zadní stěně dělohy a dostatek plodové vody. Ale ani u prvorodiček se jí porodníci z Gynekologicko – porodnické kliniky nevyhýbají. Naopak, v těchto případech má ještě větší význam pokusit se plod otočit do polohy hlavičkou a umožnit tak přirozený porod.