Titul Sestra roku za celoživotní práci ve zdravotnictví míří do FNO

Držitelkou prestižního profesního ocenění Sestra roku za celoživotní dílo ve zdravotnictví je Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra z Kardiovaskulárního oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě. Do soutěže, nad kterou má mimo jiné záštitu Ministerstvo zdravotnictví i Česká asociace sester, ji nominoval její pracovní tým. Příjemně mě překvapilo, že mě navrhly kolegyně, které vnímají, že se spolu se mnou někam posunuly. Mým cílem je sestry táhnout výš a výš. Proto dělám kongresy, odborné akce. Moc za to ocenění děkuji, je to pro mě čest, s velkou pokorou to přijímám“, popsala své pocity po převzetí ocenění v pražském kině Lucerna oceněná sestra. Primář Kardiovaskulárního oddělení MUDr. Marian Branny, Ph.D. oceňuje na své kolegyni mnoho pozitivních vlastností. Je racionální, energická, kreativní, spolehlivá, má autoritu a velké zkušenosti v řízení sesterského kolektivu. Když je třeba, umí "bojovat" za své podřízené“. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Ph.Dr. Andrea Polanská u své kolegyně vyzdvihuje hlavně nadstandardní přístup k profesi. „Přesto, že se každodenně setkává s velmi stresujícími a psychicky náročnými situacemi vyzařuje z ní vždy jistota, spolehlivost a optimismus. Jsem velmi ráda, že získala ocenění, které ji právem náleží“, dodala Andrea Polanská.

Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., stála u vzniku pracovní skupiny sester a spřízněných profesí v České kardiologické společnosti, kde byla předsedkyní a nyní má funkci místopředsedkyně. Publikovala řadu prací v prestižních vědeckých časopisech a věnuje velkou pozornost vzdělávání českých a slovenských sester, pro které každoročně chystá Kongres kardiologických sester.

Do Fakultní nemocnice v Ostravě nastoupila hned po maturitě v roce 1983. I když jí to táhlo na chirurgii, dostala umístěnku na internu a za pár dnů přešla na právě otevřenou jednotku intenzivní péče se specializací na koronární péči. Postupem času si udělala atestaci na Masarykově univerzitě v Brně, bakalářský titul přidala z Ostravské univerzity a magisterské studium dokončila na Palackého univerzitě v Olomouci. V té době stále pracovala na lůžkovém oddělení ve směnném provozu i na arytmologickém sále.

{gallery}novinkytz/sestra-roku{/gallery}

Ludmila Klemsová se spolupodílela na vzniku Kardiovaskulárního oddělení. Po třech letech fungování nového oddělení ale začala mít pocit, že profese sestry začíná mezi zdravotníky upadat a rozhodla se, že začne pracovat na dizertační práci a pokusí se o získání doktorátu. Z jejího pohledu svým rozhodnutím motivovala k podobnému kroku i mnoho kolegů nejen ze svého oddělení.

Nedostatek personálu trápí i toto vysoce odborné oddělení.  S každou zájemkyní o místo se Ludmila Klemsová před podpisem smlouvy osobně setkává. „Razím názor, že sestra musí mít spokojený osobní život a teprve potom je schopná se dobře starat o pacienty. Těm, které se vracejí po mateřské, nabízím i zkrácené úvazky, aby skloubily péči o domácnost se směnným provozem v nemocnici“, přibližuje své manažerské postupy. Sama se snaží být v práci pozitivně naladěná, jíst zdravě a kus svého volna věnuje procházkám se psem.