22.04.2013

Profesor Rajko Doleček je zaměstnancem FNO už šedesát let!

Na 4. trilaterálním sympoziu s mezinárodní účastí, které se bude ve dnech 24. až 26. dubna odehrávat v Rožnově pod Radhoštěm, převezme ve čtvrtek 25. dubna prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc., z rukou prezidenta sympozia, Doc. MUDr. Leopolda Plevy, CSc., primáře Traumatologického centra FNO a zástupce vedení FN Ostrava, ocenění za 60 let práce pro Fakultní nemocnici Ostrava.

„Ani přes nesporné úspěchy, kterých pan profesor dosáhl zejména na poli endokrinologie, dietologie a diabetologie, nikdy naši nemocnici neopustil. Šest desítek let v jednom pracovním poměru, to je výjimečná věrnost a loajalita, které si vážíme,“ říká ředitel nemocnice MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.

Profesor Rajko Doleček, který 1. června 2013 oslaví 88. narozeniny, zahájil svou lékařskou praxi už v roce 1950, tedy před 63 lety. Od začátku svého pracovního poměru ve Fakultní nemocnici Ostrava (dříve KÚNZ) působí na interní klinice. Je autorem více než 200 odborných publikací, z nichž mnohé byly publikovány v zahraničí, a také popularizátorem endokrinologie, kde se věnoval zejména endokrinologii popáleninového traumatu, dietologie, zdravé výživy a diabetologie.

Od 70. let 20. století prezentoval v Československé televizi vzdělávací cykly zaměřené na problematiku nadváhy, cukrovky, hormonálních poruch a stárnutí, nejznámější byl Nebezpečný svět kalorií. Spolu s doc. MUDr. Leošem Středou se podílel na pořadu Československé, později Slovenské televize s názvem Tak už dost!, který by rovněž zaměřen na nadváhu, diety a zdravou životosprávu. Profesor Doleček se kromě jiných aktivit věnuje také dietnímu poradenství na internetu.

V dubnu 2013 vydal profesor Doleček knihu Nebezpečný svět kalorií, kterou nově sepsal se spoluautory MUDr. Leošem Středou a MUDr. Kateřinou Cajthamlovou. Křest publikace proběhl na mezinárodním lékařském sympoziu na téma Obézní pacient v interdisciplinárním pohledu, během kterého byly telemostem propojeny tři země (Česko, Slovensko a Filipíny) a dva kontinenty (Evropa a Asie). Sympozium se konalo 11. až 13. dubna 2013 a profesor Rajko Doleček byl jeho prezidentem.


×
PředchozíDalší
Načítání