Počet diabetiků roste
Před deseti lety žilo v České republice o 300 tisíc diabetiků méně než nyní
Cukrovka na obzoru? Změňte svůj životní styl!
V České republice – i jinde ve světě – přibývá pacientů s diabetem druhého typu. A nejen to. Varovným signálem je, že v této skupině neustále vzrůstá počet pacientů mladších patnácti let.
Na tento trend poukazuje MUDr. Radka Nágelová z diabetologické a podiatrické ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. „Před deseti lety u nás žilo zhruba o 300 tisíc lidí s cukrovkou méně než nyní. Zatímco v roce 2007 bylo v České republice zaznamenáno 56 398 nových případů diabetu, o osm let později už to bylo 80 255 nových případů v průběhu roku. Alarmující je, že přibývá dětí s diabetem druhého typu. Pediatři se stále častěji setkávají s obézními dvojkovými diabetiky, kteří se už v dětství neobejdou bez inzulinu. Přitom stačilo, aby tyto děti měly dostatek pohybu a nepřibíraly na váze," konstatuje s tím, že do statistik jsou započítáváni jen léčení pacienti. „Nezaznamenávají ty, kteří o své nemoci nevědí. A těch je poměrně dost, protože diabetes druhého typu v začátku často neprovázejí žádné příznaky. Tělo se na postupné zvyšování hladiny cukru adaptuje a diagnostika mnohdy bývá dílem náhody, například při preventivní prohlídce nebo při předoperačním vyšetření. A pacienti si často až poté, co hodnotu cukru v krvi snížíme, uvědomí, že dříve bývali více unavení, žízniví a tak dále. A právě to byly průvodní projevy cukrovky."
Pozitivní informací je, že člověk s hraničními hodnotami cukru v krvi pro sebe může hodně udělat změnou životního stylu. To je jediný stav, kdy se dá cukrovka ještě vyléčit. „Diabetes druhého typu, který se na výskytu cukrovky v populaci podílí zhruba z 95 procent, úzce souvisí s obezitou, s nedostatkem pohybu, se stresem a s kouřením. Proto doporučujeme našim pacientům snížit tělesnou hmotnost a přidat pohyb. Zcela stačí chůze, šest tisíc kroků denně, prospěšná je také chůze s Nordic Walking holemi, nebo s trekovými holemi. Díky pohybu totiž nabude svalová hmota, která zlepší citlivost na inzulin," vysvětluje MUDr. Nágelová a dodává, že současným trendem je aplikace medikamentů už v tzv. fázi prediabetu, kdy člověk sice má mírně zvýšený cukr, ale ještě nesplňuje podmínky pro diagnózu cukrovky. Tento postup souvisí se snahou zabránit progresivnímu rozvoji nemoci.
„V současné době máme k dispozici velké množství nových, bezpečných léků, které jsou schopny ochránit a podporovat slinivku, některé z nich dokonce snižují chuť k jídlu, takže pacient zhubne. I tyto léky je třeba podávat, tak jako inzulin, injekční formou pod kůži. Pokud však pacient nespolupracuje a neupraví svůj životní styl, může dojít k progresi nemoci a na řadu přichází inzulin. Někteří pacienti mají z tohoto kroku strach, ale rozhodně to není tak, že ten, kdo ho dostane, je na odpis, jak to laici mnohdy vnímají," zdůrazňuje lékařka. „Ale je pravda, že pacienti, kteří nedbají našich rad, si mohou přivodit nejrůznější komplikace a nepříjemnosti. Cukrovka totiž zatěžuje ledviny, způsobuje horší hojení ran i změny na cévách a může vést i k takzvané diabetické noze."
Pacienti s cukrovkou by měli minimálně jednou ročně absolvovat vyšetření očního pozadí. „Člověk totiž není schopen jen podle toho, jak dobře vidí, poznat, že kvůli cukrovce u něj dochází k zásadním změnám, které mohou vést až k odchlípnutí sítnice. A to je nezvratná záležitost. Je třeba si uvědomit, že cukrovka je nejčastější příčinou slepoty na světě, a to i ve vyspělých zemích. Přitom pravidelnými návštěvami očního lékaře lze zmíněné změny včas rozpoznat, ošetřit cévy a úplné ztrátě zraku předejít," upozorňuje MUDr. Nágelová a pokračuje: „U pacientů s diabetem může dojít i k poškození ledvin, a to do té míry, že je nezbytná dialýza – zhruba 50 procent selhání ledvin bývá způsobeno cukrovkou druhého typu. Kromě toho přibližně u 70 procent pacientů cukrovka vede k postižení nervů, což se projevuje pálením nebo brněním nohou, nohy jsou bolestivé, nebo naopak necitlivé. To pak často bývá důvodem poranění, kterého si daný jedinec ani nevšimne. Kvůli cukrovce se rány navíc špatně hojí, protože končetiny jsou málo prokrvené. A prokrvení se bohužel nedaří obnovit, protože změny způsobené cukrovkou na cévách jsou nezvratné. V důsledku to vše může vést k diabetické noze, kdy hrozí i amputace." Kromě toho všeho cukrovka až trojnásobně zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody i vzniku ischemické choroby srdeční a ischemické choroby dolních končetin. „Nevýhodou cukrovky je, že nebolí, takže člověk má tendenci ji podceňovat a má pocit, že ani nemá důvod respektovat to, co mu radíme, a dodržovat naše pokyny," uzavírá MUDr. Nágelová. „Jenže změny, k nimž následně dojde, jsou nevratné. Bohužel teprve až ony bývají pro tyto lidi impulzem, aby ve svém životě něco změnili."