13.08.2019

Péče o dítě po porodu je ve FNO plně ve spolupráci s maminkou

Zdravotníci, kteří se ve Fakultní nemocnici Ostrava starají o novorozené děti, veškerou poporodní péči konzultují s maminkou. Respektují její přání a požadavky.  Například jen málokdy se ihned po porodu příbuzní dozvědí, kolik jejich nový člen rodiny měří.

Novorozence měříme hned po porodu jen v případě, že si to matka výslovně přeje. Měření odkládáme až na třetí den. A umývání čerstvě narozeného miminka například pod tekoucí vodou už v naší porodnici rozhodně neuvidíte. Děti nekoupeme, mázek necháváme vsáknout a pokud je například v podpaží a jiných místech náchylných k zapaření mázku více, šetrně jej setřeme“, přibližuje situaci v porodních pokojích primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová a dodává, že až se maminka rozhodne, že chce své dítě umýt, tak ke koupeli použijí jen čistou vodu. Maminky se podle doktorky Wiedermannové před odchodem domů naučí, jak správně pečovat o pokožku svého dítěte, aniž by musely používat vlhčené ubrousky. Součástí novorozeneckého vyhřívaného lůžka, na kterém se provádí první poporodní ošetření je i váha. Dítě se tedy nikam nemusí přenášet.

{gallery}novinkytz/pece-o-novorozence{/gallery}

Mezi další novinky v poporodní péči ve FNO je ponechání pupečníkového pahýlu. „ Pupečník neodstřihujeme, necháme jej volně odpadnout, což se většinou stane do tří týdnů. Předností je několik. Na tělíčku novorozence není otevřená rána, kterou je nutné kontrolovat, jestli správně zasychá a odpadlo i její čištění lihem. Pokud se ale maminka rozhodne pro odstřižení, určitě jí vyhovíme“, přibližuje nový postup vrchní sestra oddělení neonatologie Mgr. Jana Kučová.

A ve FN Ostrava je samozřejmostí, že z porodního sálu na oddělení šestinedělí se přesouvá maminka společně se svým dítětem, ale také s doprovodem, který s ní byl v porodním pokoji.

V naší nemocnici podporujeme také ambulantní porod. Rodiče si tak mohou dítě domů odvézt i několik hodin po porodu. Jak ale připomínají gynekologové i neonatologové, dítě i matka musí být naprosto v pořádku.