10.06.2024

Ostrava již potřetí hostí konferenci POROD 2024, letos budou zdravotníci diskutovat na téma „Lepší porod“

Třetí ročník unikátní multioborové konference POROD 2024 proběhne ve dnech 12. až 14. června 2024 v Clarion Congress Hotelu v Ostravě. Nosným tématem letošního ročníku je „LEPŠÍ POROD“, na který se ze všech úhlů pohledu podívá na čtyři sta specialistů pečujících o těhotné a rodící ženy. Tedy lékařů, porodních asistentek, fyzioterapeutů, psychologů i psychiatrů.

„Téma Lepší porod nenabízí nový způsob porodu, ale iniciuje proměnu ve vnímání porodu jako události, která má potenciál pozitivně transformovat matku i dítě na neurohormonální a psychologické úrovni. Důležité je, aby každá žena měla možnost spolurozhodovat o svém porodu ve spolupráci s porodní asistentkou a lékařem, a měla potřebnou podporu pro co nejspokojenější prožití tohoto zásadního životního okamžiku,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU, doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, hlavní organizátor konference.

Mezi špičky českého porodnictví, které na konferenci vystoupí, patří například mezinárodně uznávaný perinatolog prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. Jeho přednáška nese název „Je možná personalizovaná péče v perinatologii v podmínkách ČR?“ Do Ostravy zavítá také MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., psychiatr z Národního ústavu duševního zdraví, specializující se na psychiku žen v období těhotenství a mateřství. Mimo jiné je i zakladatelem projektu Perinatal, který má za cíl plošně provádět screening duševního zdraví žen v období před i po porodu. Na akci vystoupí s tématem „Jak pečovat o úzkostnou rodičku.“

Nebude však řeč pouze o psychice rodiček, ale také zdravotníků. V loňském roce měla jednu z účastnicky nejoblíbenějších přednášek psychiatrička MUDr. Genovéva Almássy z Oddělení psychiatrického FN Ostrava. O své zkušenosti se podělí v přednášce „Jak v práci hořet, ale nevyhořet. Komunikace na pracovišti.“

Nebude chybět ani téma aktivního vertikálního porodu, který může podpořit například porodní vana nebo porodní gauč. Právě porodní gauč z Velké Británie se během posledního půlroku stal hitem českého porodnictví. Jako první v ČR ho začala využívat porodnice FN Ostrava. Díky největším zkušenostem s ním připravily lékařky s porodními asistentkami FN Ostrava pro účastníky workshopy - Praktické návody k porodu na gauči. A vůbec poprvé svůj produkt představí i český výrobce porodních gaučů.

Na konferenci POROD 2024 zazní i data z ojedinělé české studie, podpořené grantem MZ ČR, o spokojenosti žen s porodem a poporodním obdobím, provedené na vzorku téměř 2 000 žen. Účastníci akce se mohou těšit také na téma práv matky a plodu v průběhu porodu. Stejně jako (úplně poprvé) na přednášku o tabuizovaném tématu českého porodnictví, kterým jsou domácí porody.

S účastníky konference budou diskutovat i zástupci Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistik, kteří odprezentují podrobná data českého porodnictví a budou také hovořit na téma koncepce porodnictví a koncepce porodní asistence.

Více informací ke konferenci naleznete na: https://www.konference-porod.cz/homepage.

Pozvánka


×
PředchozíDalší
Načítání