23.02.2024

Operace čelistních anomálií plánují stomatochirurgové pomocí speciálního softwaru

Čelistní anomálii popisují stomatochirurgové jako nesoulad ve vzájemném postavení čelistních kostí nebo jejich velikosti. Tento vrozený, případně po úraze nebo nemoci získaný problém, je v některých případech nutné vyřešit operativně. Lékaři Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Ostrava (KÚČOCH) operaci připravují s pomocí softwaru, který jim pomůže ideální postavení čelistí naplánovat. Využívají k tomu také snímky z nového zubního skeneru, který klinika získala darem.

Software pracuje se třemi vyšetřeními. Základem jsou snímky z CT, na kterých jsou dobře vidět i měkké tkáně. „Dále potřebujeme vnitřní obraz zubních oblouků, který už si dokážeme díky novému skeneru vytvořit sami, a 3D fotografie. Software pomocí algoritmů na sebe jednotlivé vrstvy postupně naskládá a my jsme schopni přesně rozpoznat, kde je chyba. Kde je odchylka od normy,“ přibližuje plánování operace čelisti s pomocí softwaru MDDr. Veronika Kozakovičová, DiS. art. z KÚČOCH FN Ostrava. Na 3D tiskárně pak lékaři vytvoří model chrupu, naplánují „ideální“ postavení čelistí a zhotoví šablony. Ty jim následně umožní přenést virtuálně připravenou operaci na samotného pacienta.

Operace se provádí až po ukončeném vývoji kostry, tedy nejdříve okolo 18 let, a předchází ji dlouhodobá, třeba i dvouletá ortodontická příprava. „Principem operací je de facto řízená zlomenina. Čelist se musí rozříznout v předem daných místech, pomocí připravených šablon se posune do potřebné pozice a ukotví titanovými dlahami a šroubky, které se neodstraňují. Po operaci se pacient musí naučit zacházet se speciálními gumičkami, které udržují čelisti v novém postavení,“ říká přednosta KÚČOCH FN Ostrava MUDr. Jiří Stránský, Ph.D., MBA a dodává: „Pacienti bývají s novým tvarem a postavením svých čelistí velmi spokojeni.  V převážné většině se pro operaci rozhodnou z estetických důvodů. Svou anomální čelist totiž mnohdy velmi špatně přijímají.“

Ve FN Ostrava podstoupí tuto operaci ročně okolo 35 lidí. Souhlasila s ní i 28letá Kristína z Ostravy, která měla (lidově řečeno) předkus. „Původně jsem nosila rovnátka. A když se mi zuby vyrovnaly, lékaři mě upozornili, že můj špatný sklon čelisti mi zřejmě bude způsobovat zdravotní problémy. Špatně jsem spala, budilo mě vlastní chrápání. S výsledkem operace jsem moc spokojená. Zlepšila se mi artikulace a i pohled do zrcadla je mnohem příjemnější,“ dodala s úsměvem.