21.07.2011

Nový laser Popáleninového centra FNO

Při léčbě nejrůznějších kožních patologií i jizev pomáhá ve Fakultní nemocnici Ostrava nejmodernější laser.

Nejen léčebná, ale i kosmetická péče

Popáleninové centrum Fakultní nemocnice Ostrava má nově k dispozici nejmodernější typ výkonového pulzního barvivového cévního laseru Candela VBeam Perfecta. Laser byl pořízen k léčbě hypertrofických jizev, které vznikají u popálených pacientů, spektrum jeho využití je však opravdu široké. Díky tomu přístroj umožňuje multioborovou spolupráci Popáleninového centra FNO s celým spektrem chirurgických oborů v rámci nemocnice i mimo ni, s kožními ambulancemi a odděleními i s dalšími pracovišti.

Laserové pracoviště Popáleninového centra FNO však poskytuje nejen kvalitní léčebnou péči, ale také péči kosmetickou a vychází tak vstříc také klientům, kteří chtějí vyřešit své kosmetické problémy. Prostřednictvím nabídky kosmetické péče chce centrum zcela využít kapacitu přístroje tak, aby jeho provoz byl co nejefektivnější.

„Přednostně se samozřejmě věnujeme léčbě pacientů,“ vysvětluje MUDr. Hana Klosová, zástupkyně primáře. „Laser má výborné výsledky nejen při ošetřování jizev popálených pacientů i jizev pooperačních nebo poúrazových, ale s jeho pomocí můžeme ošetřovat také poměrně široké spektrum kožních lézí a kožních patologií cévního původu, především rozšířené žilky kdekoliv na těle, pigmentované skvrny, hemangiomy, což jsou malé kulovité útvary cévního původu a malinového zbarvení atd. Další možností je ošetření lidově zvaného ohně čili névus flameus, laser má výborné výsledky také při odstraňování strií, léčbě rosacea, neboli růžovky, což je kožní onemocnění, které se projevuje trvalým začervenáním kůže nejčastěji v oblasti nosu. Možná je léčba psoriázy (lupénky), jizev po akné, kosmetické spektrum zahrnuje rejuvenace (pozn. red.: omlazení pleti), odstraňování vrásek, vypnutí pokožky…“

Ošetření je v podstatě nebolestivé, laser má speciální systém chlazení, který při každé aplikaci laserového pulzu snižuje bolestivost. Používat jej proto lze nejen u dospělých, ale také u dětí. „Vše závisí pouze na ochotě pacienta spolupracovat, tedy v klidu ležet,“ pokračuje MUDr. Klosová s tím, že zpravidla jsou k zlepšení pacientovy situace nutná dvě nebo tři sezení.

Je však třeba počítat s tím, že ošetření není hrazeno pojišťovnami. „Cena ošetření je kalkulována podle typu kožní patologie, kterou ošetřujeme, a podle rozsahu. Vždy je vyčíslena cena za jeden pulz, přičemž od určitého počtu pulzů se cena za jednotlivý pulz snižuje. V současné době jsou ceny, které máme stanoveny, podstatně nižší, než v soukromých laser centrech, vstupní konzultace a vstupní testovací zákrok představuje investici 500 Kč. Pacient má možnost podle vstupního testovacího zákroku posoudit, zda efekt, který se dostaví, je z jeho pohledu vyhovující a dostatečný, a jestli přijde na další ošetření.“