12.08.2018

Nová klimatizace na jednotkách intenzivní péče pomůže lépe zvládat současná vedra

Čtyři boxy metabolické jednotky intenzivní péče (JIP) a dva boxy transplantační JIP Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava mají novou klimatizaci. V pátek 10. srpna tam byla instalována nástěnná klimatizační zařízení, která pomohla vyřešit potíže způsobené letošní silnou vlnou veder. V současné době je tak v areálu fakultní nemocnice chlazeno nebo ventilováno novou, či původní vzduchotechnikou přibližně 70 procent budov se zdravotnickými provozy.

„Klimatizace je jedním ze způsobů, jimiž se snažíme zpříjemňovat pobyt v nemocnici nejen pacientům, ale i zaměstnancům. Do lokálního klimatizování mnoha částí nemocnice byl jen v předchozích dvanácti měsících investován zhruba milion korun a investice budou nadále pokračovat. V důsledku letošních veder budou v dohledné době mimo plán ještě klimatizovány i prostory stanice resuscitační a intenzivní péče ORIM 1 a jednotka intenzivní péče oddělení kardiovaskulárního,“ říká ředitel FNO Evžen Machytka „Do centrálního chlazení celé budovy polikliniky bylo v období 2017 až 2018 investováno přibližně 23 milionů korun. Díky tomu nedělají současné vysoké teploty problémy pacientům v čekárnách ani v ambulancích,“ pokračuje s tím, že vybaveny vzduchotechnikou a klimatizovány jsou i všechny operační sály. „Nové centrální chlazení mají veškeré zrekonstruované budovy, například klinika onkologie, klinika plicních nemocí a tuberkulózy, klinika infekčního lékařství a další. Centrální chlazení má i centrální a urgentní příjem, který v minulosti prošel rozsáhlou rekonstrukcí.“

Samostatné klimatizační jednotky jsou instalovány v mnoha ambulancích, čekárnách a také pracovnách lékařů, nicméně extrémně vysoké teploty stále ještě znepříjemňují pobyt v některých místech nemocnice. „Tam se snažíme situaci řešit aktuálně podle potřeby, například mobilními klimatizacemi nebo ventilátory. Vše musí samozřejmě odpovídat přísným hygienickým předpisům,“ dodává Evžen Machytka, podle jehož slov nemocnice bojuje s vedry nejen prostřednictvím klimatizace. „Zdravotnický personál se stará o důsledné dodržování pitného režimu pacientů, kteří také mohou požádat o prostěradlo namísto přikrývky. Návštěvníci odběrového centra naší nemocnice mohou například nově využívat zásobník pitné vody. Aktuálním vysokým teplotám je přizpůsobeno také stravování. Strava pro pacienty i zaměstnance je odlehčená, je zařazováno více zeleniny a ovocných šťáv, samozřejmě s ohledem na dodržení dietního režimu některých pacientů.“

{gallery}novinkytz/klimatizace{/gallery}