26.02.2020

Neonatologové FN Ostrava poprvé použili mobilní lůžko pro stabilizaci nezralého novorozence - teprve jako druzí v republice

Ivana Hurtová měla termín porodu svého prvního dítěte spočítaný na konec května. Nakonec ale přivedla na svět přirozenou cestou syna Tobiáše už ve 27. týdnu. Porodní váhu měl 880 gramů. Tým Oddělení neonatologie přivezl na porodní pokoj nově pořízené mobilní stabilizační lůžko, na kterém u nezralého novorozence může proběhnout podvaz pupečníku až po jeho úplném dotepání a zdravotníci přitom mohou provádět úkony, které jsou nutné pro zajištění jeho základních životních funkcí.

Ihned po porodu jsme postavili mobilní vyhřívané lůžko nad tělo maminky a čerstvě narozené dítě, které s ní bylo stále spojeno pupeční šňůrou, jsme na něj položili. Pupečník jsme mohli nechat dotepat až do konce a zároveň chlapečka připojit na dechovou podporu,“ popsala postup použití nového speciálního lůžka MUDr. Hana Burčková, zástupkyně primářky Oddělení neonatologie.

{gallery}novinkytz/mobilni-luzko{/gallery}

Všechno se seběhlo strašně rychle a nečekaně. Když se syn narodil, mohla jsem jej celou dobu držet, i když ho lékaři napojovali na přístroje. A když už byl na dechové podpoře, dali mi ho dokonce na tělo. Jsem šťastná a věřím, že s pomocí lékařů tu dlouho cestu, která je před námi, společně vybojujeme,“ svěřila se čerstvá maminka.

Studie prokázaly, že dotepání  až do úplného konce má i u předčasně narozených dětí velký vliv na jejich další vývoj. „ U dítěte, u kterého necháme dotepat pupečník, má daleko stabilnější krevní oběh, je u něj mnohem menší riziko bradykardie (zpomalení srdeční frekvence), a má také větší zásoby železa,“ vysvětlila přínos postupu primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová.

V péči Perinatologického centra FN Ostrava je ročně okolo 300 dětí, které se narodí do 34. týdne těhotenství a potřebují dechovou podporu. Neonatologové předpokládají, že u převážné většiny předčasných porodů nové mobilní stabilizační lůžko využijí. V České republice jej má kromě Fakultní nemocnice Ostrava jen Baťova nemocnice ve Zlíně.