21.02.2020

Trojčatům Anně, Zuzaně a Miroslavovi pomohl na svět tým Gynekologicko-porodnické kliniky a Oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava

Dvě holčičky a jeden chlapec přišli na svět 19. února 2020 ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. Tým Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava, kde byla těhotná žena hospitalizovaná rozhodl, že těhotenství ve 30. týdnu ukončí.

„Děkuju celému týmu za péči, kterou mi věnovali před porodem i teď po porodu. Cítím se nádherně,“ popsala své pocity novopečená pětinásobná maminka Michaela Kropová, která už má doma dvě dcery. V péči lékařů Perinatologického centra FN Ostrava byla po celou dobu těhotenství.

I když to byl akutní císařský řez, nebyl problém dát rychle dohromady početný tým operačního sálu a neonatologů, který je u takovéhoto mimořádného porodu nutný. Všichni jsme na jednom pracovišti,“ dodal přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA.

{gallery}novinkytz/trojcata{/gallery}

„Trojčata se rodí předčasně vždy, protože ženské tělo není stavěno na to, aby se v něm vyvíjely tři plody. S přibývajícími týdny těhotenství stoupá riziko komplikací pro rodičku i plody.  Doufali jsme, že budeme schopni ještě pár dnů těhotenství udržet, ale nakonec jsme museli provést císařský řez dříve,“ vysvětlil MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky, který s doc. Šimetkou porod provedl.

Trojčata vážila od 1300 do 1600 gramů. „Ta porodní váha je poměrně vysoká, ale musíme si uvědomit, že jsou to děti nezralé, které budou ještě vyžadovat několikatýdenní pobyt na našem oddělení,“ řekla primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová.

Trojčata se rodí výjimečně, ve Fakultní nemocnici Ostrava je to přibližně jednou ročně.