Zdravotnice s onkologickou diagnózou pomáhají pacientkám
Ostravská fakultní nemocnice nabízí pacientkám s nádorovým onemocněním prsu v českých nemocnicích zatím zcela výjimečnou a ojedinělou službu. Dvě zkušené zdravotní sestry, které touto nemocí před časem prošly a po úspěšné léčbě se vrátily zpět na kliniky, pacientkám nabízí hlavně psychickou podporu a pomoc.
„Pacientky buď vyhledáváme samy podle operačního programu anebo jim doktor Prokop předá vizitku s našimi telefonními čísly a ony se nám ozvou samy,“ přibližuje fungování nové formy pomoci jedna z konzultantek Bc. Hana Mittáková, úseková sestra na Centrálních operačních sálech. Spolu s ní věnuje část svého volna onkologickým pacientkám i Mgr. Petra Gombalová, vrchní sestra Kardiochirurgického centra, FN Ostrava, která onemocněla v roce 2014 a léčba trvala další dva roky. „To poradenství tady neexistovalo, já jsem měla podporu rodiny a obrovskou výhodu v tom, že jako zaměstnanec nemocnice taky velkou podporu kolegů.“
{gallery}novinkytz/prsni-konzultantky{/gallery}
Obě ženy připouštějí, že na výzvu mamologa MUDr. Jiřího Prokopa z Chirurgické kliniky kývly hlavně proto, že osobně poznaly, jak důležitá je psychická podpora v prvních dnech po operaci. „V Evropě je zavedená takzvaná „prsní sestra“, která ženu doprovází do nemocnice, pomáhá jí zpracovat novou informaci a průběh léčby. Když jsem byl na stáži na klinice v německém Eschweileru, tak jsem poznal, jak je tato funkce důležitá a ženami vyhledávaná. Jsem moc rád, že jsem své kolegyně pro roli jakési průvodkyně onemocněním prsu získal,“ ocenil spolupráci doktor Prokop.
„Bavíme se o rodinném zázemí, jakou měly profesi, kolik mají dětí, ale ukážeme jim i praktické pomůcky a nevyhýbáme se ani intimním tématům,“ přibližuje obsah vzájemných setkání Hana Mittáková a zatím jen pozitivní zkušenost má i Petra Gombalová. „Já za sebe musím přiznat, že jsem měla obavy, jestli mě to neovlivní, když se budu vracet zpátky do minulosti, ale naopak. Musím říct, že na mě osobně to má jen pozitivní vliv a dokud to tak bude, tak bych v tom velice ráda pokračovala.“
Na chirurgické klinice ročně operují v průměru 150 žen nádorovým onemocněním prsu, které poté ve Fakultní nemocnici Ostrava absolvují i komplexní onkologickou léčbu.