18.06.2020

Moravskoslezský kraj zaznamenal největší pokles porodů ze všech regionů v ČR

V prostorách Úřadu Moravskoslezského kraje byli dnes odborníci na porodnictví a neonatologii z Moravskoslezského regionu seznámeni s výsledky porodnické a novorozenecké péče v MS kraji za rok 2019.  Z dat z 10 porodnic v regionu vyplynulo, že ve srovnání s loňskem ubylo 406 porodů. Zatímco v roce 2018 jich bylo 11 706, loni 11 300. Malý nárůst porodů zaznamenaly jen nemocnice Frýdek – Místek a Havířov. Ve čtyřech zdravotnických zařízeních proběhlo ročně méně než 800 porodů.

Rozbor dat přednesl z pozice regionálního konzultanta pro perinatologii za MS kraj přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřej Šimetka, PhD., MBA.  „Nízká porodnost je zřejmá nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Ve srovnání s Evropou ale patříme k lepšímu průměru a porodnost se mírně zvyšuje. Na jednu ženu připadá asi 1,7 porodů a průměrný věk prvorodičky je necelých 29 let,“ uvedl několik čísel z bohaté statistiky doc. Šimetka. Za úspěch pak považuje hlavně to, že už třetí rok po sobě porodníci v regionu nezaznamenali v souvislosti s těhotenstvím a porodem úmrtí rodičky.

img_4452

Součástí Perinatologického centra FN Ostrava je i Oddělení neonatologie s jednotkou intenzivní a resuscitační péče pro novorozence. S porodní váhou pod 1500 gramů loni pečovali o 133 dětí, což je o 10 dětí více, než v roce 2018. „Pozitivní zprávou ale je, že až 80 procent dětí s velmi nízkou porodní váhou propouštíme naprosto bez vážných zdravotních problémů a u velké části se postižení daří minimalizovat, například intenzivní rehabilitací,“ uvedla primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava MUDr. Hana Wiedermannová. A za zmínku také stojí, že zatímco v roce 2018 pečovali jen o dva novorozence s porodní váhou pod 500 gramů, loni jejich počet stoupl na 5.

img_4428

Tradičně vysoký je i počet dětí převezených do perinatologického centra FN Ostrava po porodu v jiné porodnici, celkem to bylo loni 255 dětí, z toho 207 s váhou nad 2500 gramů.

V celém MS kraji se loni narodilo 11 441 dětí, a to nás v republikovém žebříčku řadí na 4. místo za Prahu /18 788/, Jihomoravský kraj /13 879/ a Středočeský kraj /12 854/.

cerstve_mimi