06.12.2022

Mladí chirurgové z celé ČR i ze Slovenska se ve FN Ostrava zdokonalovali v laparoskopii

Chirurgická klinika FN Ostrava a LF OU připravila týdenní kurz miniinvazivní chirurgie. I o letošní 3. ročník byl mezi lékaři velký zájem. Budoucí operatéři z nemocnic napříč republikou i Slovenskem získali v oblasti miniivazivní chirurgie nejen bohaté teoretické, ale hlavně praktické zkušenosti.

Organizátoři dali kurzu název Miniinvazivní Ostrava!, protože tato forma operací patří na ostravská pracoviště už od roku 1991. Letošní ročník byl zaměřený na nácvik laparoskopického odstranění žlučníku, appendixu a operace kýly. „V naší nemocnici se tyto výkony dělají standardně laparoskopicky, ale určitě tomu tak není v celé republice. Na mnoha pracovištích jsou stále tyto operace prováděny převážně otevřenou cestou, tedy laparotomicky. A právě hlavně mladým lékařům, kteří se k laparoskopickým výkonům nedostanou tak často, je náš kurz určený,“ uvedl hlavní organizátor kurzu doc. et doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D., z Chirurgické kliniky FN Ostrava a LF OU.

Zájemců se i letos přihlásilo více než umožňuje kapacita výukové místnosti. Příležitost dostalo 10 lékařů. Mezi nimi i MUDr. Katrin Krauzová, která působí třetím rokem na Chirurgickém oddělení Slezské nemocnice v Opavě. „To šití je takové obtížnější, tak je to fajn si to nacvičit tady. Dneska se laparoskopie používá všude, je dobré ji umět,“ uvedla při práci na speciálních trenažérech. Její slova doplnil jen o málo zkušenější kolega z Nemocnice Strakonice a.s. MUDr. Tomáš Bálint. „Potom naostro bude člověk jistější na sále. Určitě to je metoda, která posouvá ty výkony dál.“

FN Ostrava je jedinou nemocnicí, která v takovém rozsahu kurz, jehož součástí jsou také dva dny na operačním sále, organizuje. Kromě docenta Vávry se mladším kolegům věnovala i řada dalších zkušených lékařů Chirurgické kliniky FNO a LF OU.

Podívejte se i na zajímavé video z průběhu kurzu: https://youtu.be/FBx1lYf60nM.


×
PředchozíDalší
Načítání