21.02.2023

Medici a umělci odstartovali krevní výzvu Ostravské univerzity

Téměř celý letní semestr by měli brát za kliku Krevního centra FN Ostrava také studenti Ostravské univerzity. Jako první se do výzvy studentské organizace IFMSA zapojily Lékařská fakulta OU a Fakulta umění OU. V měsíčních intervalech si pak budou postupně, vždy za účasti děkana, předávat pomyslnou štafetu zbývající fakulty i Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM) OU. 

Mezi prvními dnes ulehl do dárcovského křesla děkan Fakulty umění OU Mgr. Michal Kalhous, Ph.D. „Doufám, že budu ta vločka, která spustí z naší fakulty lavinu a rozhýbe se to, protože udělat tak málo, abychom zachránili tak moc, snad ani nestojí za zásadní komentář,“ uvedl na setkání se zástupci vedení fakultní nemocnice i studentů. Přítomný byl i děkan Lékařské fakulty OU doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS. Ten však kvůli svému návratu z Afriky tentokrát darovat nemohl. „Tato akce by měla zajistit dárce z akademického prostředí nejen po dobu trvání soutěže, ale v průběhu celého roku. Odběr trvá 5-12 minut v příjemném centru, kam se většina dárců ráda vrací,“ uvedl. Medici přesto hned v prvních minutách výzvy, která má i lehce soutěžní charakter, svého zástupce měli. „Chodím darovat pravidelně, je to můj šestý odběr,“ řekl krátce po odběru student 1. ročníku všeobecného lékařství Adam Vitásek.

Chtěl bych poděkovat oběma děkanům za to, že studentskou výzvu podpořili. Podobnou zkušenost máme s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava, a je dobře, že ji následovala i „naše“ univerzita, „naše“ fakulty,“ připomněl historii studentského organizovaného dárcovství krve ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA. 

Obě zmíněné fakulty předají pomyslné žezlo 14. března pedagogické a filozofické fakultě a závěrečný měsíc budou mít možnost bojovat o pomyslné vítězství, pokud jde o počet dárců, studenti fakulty přírodovědecké, sociálních studií a ÚVAFM.

V České republice aktuálně chybí asi 70 tisíc dárců krve, což je výpadek zhruba 120 tisíc litrů krve ročně. I naše krevní centrum, které je jedním z největších pracovišť transfuzní služby a transfuzního lékařství v Česku, jede chvílemi nadoraz,“ zdůraznila na setkání význam pravidelného dárcovství doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, primářka Krevního centra a náměstkyně ředitele pro lékařskou péči FN Ostrava. 


×
PředchozíDalší
Načítání